Na ten moment wszyscy czekali! Turcja zniosła obowiązek testowy, choć nie w całości! Kto nie potrzebuje testów, jaki dokument przedstawić na lotnisku oraz jak wygląda aktualna sytuacja w Turcji – o tym wszystkim przeczytacie w tym artykule. Zapraszam na czerwcową aktualizację.

TURCJA – AKTUALNA SYTUACJA

Jeszcze niedawno pisałam o twardym lockdownie, który został ogłoszony w Turcji. Dziś – pierwszego czerwca mogę Was uspokoić, Turcja luzuje restrykcje, to samo tyczy się testów. Ale od początku.

Całkowity lockdown, który wprowadzono na czas Ramadanu przyniósł oczekiwany efekt, dzięki czemu turecki rząd zdecydował się na rozluźnienie restrykcji.

Co się zmienia w Turcji od 1 czerwca[1]?

Gastronomia

Zostały otwarte restauracje, bary, kawiarnie i ogródki herbaciane! Turcy mogą nacieszyć się nimi od poniedziałku do soboty w godzinach 7-21. Obowiązują jednak pewne zasady – przy jednym stoliku na zewnątrz mogą siedzieć tylko trzy osoby, a wewnątrz lokalu dwie.

Rozrywka

Jeśli chodzi o obiekty rozrywkowe, wraz ze zbliżającymi się wakacjami, Turcja otwiera stadiony, lunaparki, kina oraz siłownie i kluby fitness. Przyjeżdżając na wakacje, nie zobaczycie obrazu rodem z Czarnobyla, ulice zaczęły tętnić życiem!

*Jeśli chodzi o łaźnie tureckie [hamam], zostały one zamknięte do odwołania.

Handel

Jeśli chodzi o handel, to ku uciesze zarówno Turków, jak i milionów turystów – centra handlowe, bazary i wszelkie sklepy zostały ponownie otwarte dla wszystkich klientów. Można z nich korzystać do woli od poniedziałku do soboty w godzinach 7-21.

Bazar Egipski w Stambule

Jednodniowy turecki lockdown

Jak wiadomo, nie można mieć wszystkiego, dlatego w niedziele – dzień, w którym większość obywateli ma dzień wolny, pozostawiono reguły twardego lockdownu. Co to oznacza?

W niedzielę, a właściwie od soboty w momencie wybicia 22:00, Turcy mają całkowity zakaz opuszczania miejsca zamieszkania! Restauracje wydają wówczas posiłki wyłącznie w dostawie oraz na wynos. Sklepy i galerie handlowe będą zamknięte. Lockdown kończy się w poniedziałek o 5 rano i nie dotyczy osób pracujących w służbie zdrowia, sklepach spożywczych, gastronomii i turystyce.

Warto zaznaczyć, że niedzielę możecie zaplanować na plażowanie, bo w ten dzień nie zrobicie słynnych tureckich zakupów. Lui Vitą i Dolcze Gabana z bazaru muszą poczekać do poniedziałku, to samo tyczy się pamiątek! Jedzenie, tak jak wcześniej wspominałam, tylko w wersji na wynos[2].

Turecka godzina policyjna

Godzina policyjna na dobre zagościła w tureckich progach… Rząd nie odpuszcza i nadal nie pozwala swoim obywatelom opuszczać miejsca zamieszkania po 22! Turcy mogą wyjść z domu dopiero o 5 rano i tak codziennie!

Tak czy siak już jest luźniej, bo przypominam, że wcześniej godzina policyjna zaczynała się o 19, a w czasie Ramadanu objęła całe dnie i noce.

Czy turystów w Turcji obwiązują restrykcje?

I tak i nie… Turyści mogą poruszać się po całym kraju, przez całą dobę. Nie dotyczy ich ani godzina policyjna, ani zakaz poruszania się. Przyjezdni są zwolnieni z restrykcji, nie można jednak zapominać o posiadaniu paszportu.

Nie można powiedzieć, że jadąc do Turcji restrykcje nas, jako turystów nie dotyczą. Wprawdzie zakaz opuszczania miejsca zamieszkania i godzina policyjna są adresowane do mieszkańców, ale to owi mieszkańcy pracują w sklepach, restauracjach, hotelach itd. Możecie więc opuszczać hotel przez całą dobę, ale nie skorzystacie ze wszystkich atrakcji, które Turcja oferuje w świecie bez COVID-19, zwłaszcza w niedzielę.

Przechodzimy do najważniejszej kwestii! Co z obowiązkowymi testami?

PODRÓŻ DO TURCJI – sprawdź najnowsze zasady

Wiem, że bardzo długo na to czekaliście, więc cieszę się, mogąc Wam to ogłosić! Turcja znosi obowiązek testów dla ozdrowieńców i osób zaszczepionych!

Kto musi wykonać obowiązkowy test?

Przedstawiam Wam oficjalny komunikat, prosto z Ambasady Turcji:

„Uprzejmie informujemy o decyzji władz tureckich z dnia 31 maja br. dotyczącej przepisów wjazdowych do Turcji.
Podróżni z Polski po okazaniu dokumentu wydanego przez polskie władze, który będzie potwierdzał, że zostali oni zaszczepieni co najmniej 14 dni przed wjazdem do Turcji i/lub w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed wjazdem do Turcji przebyli Covid, na żadnym z tureckich przejść granicznych (lądowych, powietrznych, morskich) nie będą zobowiązani dodatkowo do okazania negatywnego wyniku testu PCR oraz będą zwolnieni z kwarantanny[3]”.

Z testu zwolnione są osoby, które przebyły COVID-19 oraz te, które się zaszczepiły.

„Podróżni z Polski, którzy przy wjeździe do Turcji nie przedstawią dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, zobowiązani są do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji[4]”.

Jeśli nie przechorowaliście COVID-19 lub nie zaszczepiliście się – musicie wykonać test. Dobra wiadomość jest taka, że od dziś można wykonać również test antygenowy, który jest o wiele tańszy od PCR.

CAŁY KOMUNIKAT ZNAJDZIECIE NA STRONIE KONSULATU RP W STAMBULE – TUTAJ[5].

Wakacje w Turcji. Jakich dokumentów potrzebujesz?

Zastanawiacie się, czym są te stosowne dokumenty wydane przed polskie władze? Polska została włączona do europejskiego programu Unijnych Certyfikatów COVID, które znamy z mediów, jako paszporty covidowe.

PORADNIK TURYSTY PRZED WYJAZDEM NA WAKACJE DO TURCJI – TUTAJ

Wiele osób myślało, że ten druczek, który dostaje się po szczepieniu jest oficjalnym dokumentem – niestety nie. Ten oficjalny certyfikat można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta lub wydrukować w punkcie szczepień (w niektórych od razu dawane są kody QR na kartce)[6].

Chcecie dowiedzieć się więcej? O paszporcie covidowym przeczytacie TUTAJ.

Jadąc do Turcji potrzebujemy paszportu

Kod HES nadal z nami zostaje!

UWAGA! Od 15 marca, przybywający do Turcji drogą lotniczą, są zobowiązani do wypełnienia formularza dostępnego na stronie tureckiego Ministerstwa Zdrowia – https://register.health.gov.tr!

Fot. https://register.health.gov.tr

Formularz należy wypełnić w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą.

Wypełniony formularz należy okazać w wersji papierowej bądź w wersji elektronicznej zapisanej na urządzeniach mobilnych. Podróżny, który nie wypełni formularza lub poda nieprawdziwe dane, może spotkać się z sankcjami prawnymi i administracyjnymi, w tym może nie zostać wpuszczony do Turcji. Wymóg obowiązuje od 15 marca 2021 roku. Powyższy wymóg nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję[7].

UWAGA! FORMULARZ WYGENERUJE AUTOMATYCZNIE KOD HES!

Cały komunikat znajdziecie TUTAJ!

https://www.instagram.com/p/CPDU303MGoe/

I to tyle! Cała aktualizacja na czerwiec, wiecie już, jak wygląda sytuacja w Turcji, od kogo wymaga się testów i czego można się spodziewać po wakacjach w tym miesiącu.

Wywiad na Onet.pl

A skoro już dzisiaj coś napisałam, to podrzucam Wam wywiad z moją skromną osobą, który ukazał się rano na Onecie – OTO ON.

fot. https://www.ofeminin.pl/lifestyle/to-nas-kreci/turcy-potrafia-oswiadczyc-sie-w-wiadomosci-na-instagramie/zh5nxhb

*Szczegółowe informacje o podróży do TURCJI w 2021 opisałam TUTAJ.

*MOJA RELACJA Z PODRÓŻY W CZASACH COVID-19 TUTAJ.

*PORADNIK TURYSTY PRZED WYJAZDEM NA WAKACJE DO TURCJI – TUTAJ

[1] https://www.icisleri.gov.tr/haziran-ayi-normallesme-tedbirleri-genelgesi.

[2] https://www.icisleri.gov.tr/haziran-ayi-normallesme-tedbirleri-genelgesi.

[3] https://www.facebook.com/TCVarsovaBuyukelciligi/posts/155039339981826.

[4] https://www.facebook.com/TCVarsovaBuyukelciligi/posts/155039339981826.

[5] https://www.gov.pl/web/turcja/komunikat-dot-wymogow-dla-przybywajacych-do-turcji-w-zwiazku-z-pandemia-covid-1.

[6] https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/paszport-covid-owy-juz-dostepny-do-pobrania-i-druku-oto-jak-wyglada-unijny-certyfikat/.

[7] https://www.gov.pl/web/turcja/komunikat-dot-wymogow-dla-przybywajacych-do-turcji-w-zwiazku-z-pandemia-covid-19?fbclid=IwAR04iVpUIQVd8TNX-vXj6mHii8Mv3Jgd6ylaNMqPpq7ajNnQ0hse_saERsU.