W ramach cyklu ŚLUBY ŚWIATA, zabieram Was jako osoby towarzyszące na wesele do Portugalii! Przed Wami wywiad z Anią, od kilku lat mieszkającą w Porto, które pokazuje na swoim Instagramie i blogu Portogalense. To nie wszystko! Ania jest znawczynią portugalskich win, o których uwielbia opowiadać. Bierzemy kieliszki w dłoń i zaczynamy wesele od toastu za parę młodą! Wesele czas zacząć!

Portugalia od lat znajduje się na mojej liście pt. „muszę to zobaczyć”. Marzy mi się Lizbona. Naoglądałam się pięknych zdjęć z tego kraju, gdy moi przyjaciele studiowali tam w ramach Erasmusa. Przez pandemię musiałam zrezygnować z projektu na Faro, przez co nadal tam nie dotarłam. Na szczęście w dobie Internetu mogę podróżować wirtualnie! A Wy ze mną. Jestem mega ciekawa, jak wyglądają portugalskie śluby, dlatego przedstawiam kompendium wiedzy prosto z Porto. Zapraszam na rozmowę z Anią!

Ania, Polka w Portugalii.

Na początku chciałabym się dowiedzieć, co sprowadziło Cię do Portugalii?

Moja przygoda z Portugalią zaczęła się na kilka lat przed przyjazdem do tego kraju. Otóż zdecydowałam się studiować na licencjacie filologię iberyjską. Jako język wiodący miałam hiszpański, a jako drugi język właśnie portugalski. Postanowiłam kontynuować moją przygodę z językiem portugalskim na studiach magisterskich. Wtedy pojawiła się wreszcie okazja wyjazdu do Portugalii na Erasmusa. Od razu z niej skorzystałam i tak wylądowałam w Porto we wrześniu 2015 roku. Miasto spodobało mi się bardzo, poznałam dużo ciekawych ludzi. Dzięki temu, że mówiłam, pisałam i czytałam płynnie w języku portugalskim na pewno było mi łatwiej zaaklimatyzować się w nowym miejscu i rozpocząć proces jego dogłębnego poznawania, który to de facto trwa do dziś.

https://www.instagram.com/p/CLrmJdaDTUz/

Od kiedy mieszkasz w tym kraju na stałe?

Oficjalnie od 2016 roku, natomiast nieoficjalnie od września 2015r. Na początku mój Erasmus miał trwać jeden semestr, jednak złożyłam wniosek o jego przedłużenie na kolejny. Byłam akurat na drugim roku studiów magisterskich, ale udało mi się uzyskać zgodę mojej promotor. Do tego udało mi się również zdobyć stypendium na kolejny semestr. Wróciłam więc na uczelnię w Porto i studiowałam dalej aż do czerwca 2016 roku. Po tym czasie powróciłam do Polski na 3 miesiące, aby zamknąć kilka spraw, które się za mną ciągnęły. W tym obroniłam moją pracę magisterską i skończyłam oficjalnie studia. W październiku wróciłam do Porto na staż w ramach programu Erasmus +, wykorzystując tym samym w całości szansę od programu, a po jego zakończeniu udało mi się znaleźć tutaj pracę.

https://www.instagram.com/p/CMFvn6ojYIo/

Czyli do Portugalii przyprowadził Cię Erasmus. Zapewne nie spodziewałaś się, że wyjeżdżając na studia, poznasz swojego męża! To pytanie zawsze najbardziej ciekawi – jak do tego doszło?

To bardzo ciekawe pytanie. Poznałam go podczas jednego z eventów na początku mojego pobytu w Portugalii. Mianowicie, wybrałam się na kolację organizowaną dla studentów międzynarodowych. Jako dobry znajomy organizatora tego wydarzenia fotografował je. W tamten wieczór zamieniliśmy kilka słów, ale to jeszcze nie było to.

Po tym wydarzeniu dodaliśmy się nawzajem do znajomych na Facebooku (tak jak i masę innych członków tego wydarzenia). Po jakimś miesiącu wyświetliła mi się informacja na Facebooku o przedstawieniu teatralnym dotyczącym jednej z najsłynniejszych portugalskich historii miłosnych: historii króla Pedro oraz Inês de Castro. Jako filolożka znałam tę historię bardzo dobrze. Podczas mojego pierwszego Erasmusa na licencjacie, który odbyłam w Hiszpanii, nasz wykładowca literatury portugalskiej miał obsesję na punkcie tej historii. Stąd pomyślałam, że fajnie byłoby zobaczyć tę sztukę na żywo. Miała mieć miejsce w innej miejscowości niż Porto, a nie bardzo wiedziałam jak się tam dostać.

https://www.instagram.com/p/CNf8oGNL5pK/

Wyświetliło mi się jednak, że jeden z moich znajomych weźmie udział w wydarzeniu. Jak można się domyślić to był on. Napisałam więc, żeby poprosić o wskazówki dojazdu na miejsce. W odpowiedzi otrzymałam zaproszenie do dołączenia do niego oraz jego znajomych, którzy wybierali się na tę sztukę. Zgodziłam się, mieliśmy więc iść grupą. Kiedy stawiłam się na umówione miejsce zbiórki okazało się, że będziemy tylko my we dwoje, gdyż jego przyjaciołom coś wypadło. Więc poszliśmy razem.

Pamiętam, że wieczór był udany, sztuka bardzo mi się podobała, a w jego towarzystwie czułam się dobrze i swobodnie. Wróciłam do domu z bólem mięśni brzucha i policzków – dawno się tyle nie uśmiałam, co w czasie podróży do i z teatru. Po tym wieczorze były następne spotkania i w końcu zostaliśmy parą.

Czy nie przeszkadzało Ci, że związałaś się z obcokrajowcem? Nie miałaś obaw?

Absolutnie nie! Nie patrzę na mojego męża jak na Portugalczyka, tylko jak na jednostkę. Dla mnie najważniejsze było i w dalszym ciągu jest to, jakim jest człowiekiem, co sobą reprezentuje, jakie wartości wyznaje. Jego obywatelstwo nie miało dla mnie większego znaczenia. Kiedy jesteś w związku z obcokrajowcem pojawią się zawsze problemy czy sytuacje, które wynikać mogą z różnic kulturowych lub barier językowych. U mnie bariery językowej nie było, gdyż mówiłam płynie po portugalsku od samego początku naszej znajomości. Ale nie są one nie do przeskoczenia czy przepracowania. 

https://www.instagram.com/p/CM5L4ZCjbev/

Rzeczywiście, Twoje wykształcenie pozbawiło Cię wielu barier, na które trafiają pary międzynarodowe! Poznaliście się na evencie, a jak Ci się oświadczył? Wiem, że co kraj, to obyczaj, jestem bardzo ciekawa, jak wyglądają zaręczyny w Portugalii?

Wydaje mi się, że jest to kwestia bardzo indywidualna. W moim przypadku były to zaręczyny tylko między nami. Tak naprawdę to zgodziłam się dwa razy. Pierwszy raz zapytał się czy zostanę jego żoną, jednak nie miał dla mnie pudełeczka z pierścionkiem. Zgodziłam się od razu, natomiast zapowiedziałam, że na pierścionek cały czas czekam. Po trzech miesiącach niczego się nie spodziewając dostałam pudełeczko na środku jednego z najbardziej zatłoczonych miejsc w Porto: w atrium dworca kolejowego São Bento. Jest to miejsce przepiękne, gdyż na ścianach widnieją panele azulejos (płytek portugalskich), przedstawiające ważne sceny z historii Portugalii. Ja uwielbiam azulejos, więc wybór z jego strony był trafiony.

Kiedy już miałam pierścionek na palcu (w Portugalii nosi się go na lewej ręce, tak jak obrączkę) zadzwoniłam do moich rodziców do Polski i pokazałam na kamerce pierścionek. W ten sposób dowiedzieli się o zaręczynach. Z kolei moich teściów poinformowaliśmy kilka dni później przy wspólnym obiedzie. Byliśmy w restauracji i podczas obiadu mój narzeczony ogłosił rodzicom, że się pobieramy.

A co na to wszystko Twoja rodzina? Spodziewali się, że będą mieli zięcia Portugalczyka?

Cóż, wydaje mi się, że postawiłam ją trochę przed faktem dokonanym. Oczywiście cieszą się z naszego szczęścia. Myślę, że kiedy wyjechałam na Erasmusa za granicę, gdzieś z tyłu głowy moich rodziców pojawił się scenariusz, że może tam zostanę, że może pojawi się ktoś w moim życiu. Moi rodzice również bardzo lubią swojego portugalskiego „zięciunia”. Jedynie przeszkadza im bardzo bariera językowa. Niestety mój mąż nie mówi po polsku, choć bardzo się stara, aby nauczyć się nowych słówek. Moi rodzice natomiast nie mówią w żadnym innym języku niż polski. Stąd mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości uda im się przeprowadzić swobodną rozmowę, bez mojego udziału jako tłumacza.

A widział już nasz piękny, zimny kraj?

Tak wielokrotnie! Staramy się co roku przynajmniej raz przylecieć do Polski na minimum tydzień. W 2019 roku byliśmy nawet dwa razy w Polsce. Edgar bardzo lubi nasz kraj. Podobają mu się krajobrazy, zabytki, zamki. Pochodzę z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, więc zamków na Szlaku Orlich Gniazd nie brakuje w okolicy. Udało nam się odwiedzić ich kilka.

Do tego smakuje mu bardzo nasza gastronomia. Jest też wielkim fanem naszej muzyki. Mam wrażenie, że zarówno on, jak i mój teść, znają lepiej współczesnych polskich wykonawców niż ja. Mimo, że nie rozumieją słów piosenek, to bardzo cenią wokal czy też aranżację.

ŚLUB W MAROKU? – ZOBACZ WYWIAD Z OLĄ

Coś pięknego! Uwielbiam takie historie. Skoro doczekałaś się pierścionka, na pewno zaczęliście myśleć o ślubie. Mówi się, że południowcy mają na wszystko czas, ze ślubem również im się nie spieszy?

Przygotowania do ślubu trwały około 1,5 roku. Zaczęły się praktycznie w momencie oficjalnych zaręczyn, gdyż trzeba było ustalić, w jaki sposób wszystko zostanie przeprowadzone logistycznie.

Ania i Edgar.

To mnie zaskoczyłaś. Jednak da się tak od razu! Międzynarodowe pary często biorą śluby w dwóch krajach, a Wy?

Zdecydowaliśmy, że weźmiemy dwa śluby i zrobimy dwa wesela. Tak, aby żadna ze stron nie czuła się pokrzywdzona. Zaplanowaliśmy ślub cywilny z weselem dla mojej strony w Polsce w maju 2020 roku oraz ślub kościelny wraz z weselem w Portugalii kilka miesięcy później (we wrześniu). Zaczęliśmy oczywiście od znalezienia sali na przyjęcie weselne i policzenie mniej więcej listy gości, których planowaliśmy zaprosić na świętowanie tego wyjątkowego dnia z nami.

Znaleźliśmy wymarzone miejsce w okolicach Porto (które niestety na 2 miesiące przed ślubem odmówiło organizacji wesela). Potem polecieliśmy do Polski, aby znaleźć salę na drugie wesele. Z półrocznym wyprzedzeniem zaczęliśmy załatwianie dokumentów, które należało przedstawić w polskim USC.

Ostatecznie przyszła pandemia koronawirusa i nasze polskie wesele oraz ślub cywilny się nie odbyły. W maju 2020 roku Polska miała zamknięte granice, obowiązywał zakaz wjazdu dla cudzoziemców bez meldunku w kraju. Stąd trzeba było podjąć decyzję co dalej. Oczywiście wszystko to okupione masą stresu, nieprzespanych nocy i wylanych łez. W końcu doszliśmy do wniosku, że nie chcemy stracić naszej wrześniowej daty, więc zrobimy jedną ceremonię. Zdecydowaliśmy się więc na ślub konkordatowy w Portugalii. A nasze polskie wesele cały czas czeka na realizację. Mamy już trzecią datę i mam nadzieję, że ostatnią.

Trzymam kciuki, aby się udało! Do trzech razy sztuka. Mimo wszystkich przeciwności losu, udało Wam się zorganizować pierwszy ślub. Co musiałaś załatwić, aby wziąć ślub w Portugalii?

Musiałam złożyć w Conservatória do Registo Civil (odpowiednik polskiego USC) odpis polskiego aktu urodzenia w formacie międzynarodowym, zaświadczenie o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego przełożone na język portugalski oraz kopię mojego dokumentu tożsamości.

Jeśli chodzi o samo zaświadczenie o zdolności do zawarcia związku małżeńskiego, aby uniknąć tłumaczenia dołączyłam do niego aneks w postaci standardowego formularza wielojęzycznego (po portugalsku) wydany przez polski USC. Natomiast zanim uzyskałam sam dokument w Polsce musiałam przedstawić zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa przez mojego narzeczonego, który został wydany na podstawie mojego odpisu aktu urodzenia. Trochę to skomplikowane, ale podsumowując, potrzebne były 2 odpisy mojego aktu urodzenia.

Do tego na miejscu zanim podpisaliśmy dokumenty wysłano nas również do notariusza, aby spisać oświadczenie o wyborze prawa portugalskiego, które miało zostać zastosowane do małżeńskiego ustroju majątkowego (regime matrimonial). Oczywiście na sam koniec trzeba było także uiścić opłatę za całą procedurę, która wyniosła 120 euro. Gdybyśmy zdecydowali się na ślub w plenerze musielibyśmy ponieść dodatkową opłatę 80 euro plus koszty dojazdu urzędnika na miejsce ceremonii.

Znam już w pigułce ślub cywilny, a jak wygląda ślub kościelny w Portugalii?

Musiałam z Polski dostarczyć zaświadczenie o przyjęciu chrztu. Moi rodzice uzyskali je w parafii, w której zostałam ochrzczona. Zaświadczenie to musiało być poświadczone pieczątką z diecezji. Poprosiłam również o wydanie ów zaświadczenia w dwóch językach: polskim i łacińskim, dzięki czemu uniknęłam konieczności tłumaczenia dokumentu na portugalski.

Do tego musieliśmy złożyć dokument otrzymany w Registo Civil o nazwie Certificado para Casamento, który był ważny pół roku. W tym czasie należało więc się pobrać. Na około miesiąc przed ślubem musieliśmy dostarczyć kserokopie dokumentu tożsamości każdego ze świadków, którzy mieli uczestniczyć w ceremonii wraz ze zgodą na przetwarzanie ich danych osobowych. Co ciekawe, w przypadku portugalskich ślubów można mieć więcej niż 2 świadków, najczęściej są to 4 osoby. My jednak wybraliśmy tradycyjną polską wersję dwóch osób.

Ostatnim opcjonalnym dokumentem było zaświadczenie o odbytych naukach przedmałżeńskich.W Portugalii można odbyć bezpłatny kurs CPM (Curso de Preparação para o Matrimónio). Jest on mile widziany, aczkolwiek nie obowiązkowy. Po ceremonii proboszcz parafii zajął się wysyłką dokumentów do Registo Civil, a po około miesiącu czasu otrzymaliśmy wreszcie pocztą nasz akt małżeństwa.

Jako obcokrajowiec musiałaś załatwić dokumenty, o których mieszkańcy nawet nie słyszeli. Zastanawiam się, jak wyglądają formalności tak po prostu. Czy formalności związane ze ślubem kościelnym w Portugalii są tak męczące, jak w Polsce?

Zdecydowanie nie. Księża podchodzą do całej procedury zdecydowanie mniej restrykcyjnie niż w Polsce. Ułatwiają wszystko zamiast utrudniać, co mogłoby prowadzić do zniechęcenia narzeczonych.

Ślub kościelny w Portugalii.

Kurs nauk przedmałżeńskich jest mile widziany, natomiast nie jest obowiązkowy. Akurat my zgodziliśmy się wziąć w nim udział i nie żałujemy. Odbyliśmy 6 spotkań, podzielono nas na grupy, każda z grup dostała mentorów – małżeństwo z kilkuletnim stażem. Dzielili się oni z nami swoimi doświadczeniami, opowiedzieli o trudniejszych momentach, przez które musieli przejść w swoim związku. Same spotkania przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze i zawsze były zakończone poczęstunkiem. Dzięki nim również poznałam kilka innych par, które przygotowywały się do ślubu i mogliśmy powymieniać się doświadczeniami czy rekomendacjami odnośnie do dostawców. A kiedy wybuchła pandemia wspieraliśmy się nawzajem w tych chwilach. Kto inny mógł nas zrozumieć lepiej, niż inna para, która znalazła się w takiej samej sytuacji?

Wracając do procedur. Na miesiąc przed ślubem spotkaliśmy się z proboszczem parafii, w której mieliśmy się pobrać w celu przeprowadzenia krótkiego wywiadu. Odpowiedzieliśmy na kilka pytań, które nie były bardzo wnikliwe, nie poruszały intymnych tematów i w zasadzie dostaliśmy zielone światło, aby stawić się o wyznaczonej porze, aby się pobrać. Wspomnę również, że w trakcie przygotowań do ślubu nie było wymagane od nas uczestniczenie w żadnych dniach skupienia, rekolekcjach, ani nawet przystąpienie do spowiedzi przedmałżeńskiej. Wszystko to było pozostawione woli przyszłych małżonków i nikt tego nie sprawdzał.

Myślę, że gdyby w Polsce księża mieli takie podejście – więcej par zdecydowałoby się na ślub kościelny! Skoro jesteśmy przy Polsce, nasuwa się kolejne pytanie. Czy miałaś problem z zarejestrowaniem ślubu w ojczyźnie?

Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem, zdecydowałam się na pośrednictwo Konsulatu RP w Lizbonie, aby zarejestrować nasz portugalski akt małżeństwa.

Cała procedura trwała 4 miesiące. Wiązała się najpierw z uzyskaniem portugalskiego aktu małżeństwa, który przyszedł na nasz adres zamieszkania po około miesiącu od ślubu. Następnie musiałam znaleźć tłumacza przysięgłego, który dokonał tłumaczenia dokumentu na język polski.

Mając oryginał, tłumaczenie oraz wypełniony wniosek o umiejscowienie zagranicznego aktu małżeństwa, a także odpis aktu urodzenia mojego małżonka w formacie międzynarodowym mogłam złożyć wreszcie dokumenty w Konsulacie.

Wybrałam opcję dostarczenia ich pocztą. Po uiszczeniu opłaty konsularnej w wysokości 50 euro, Konsulat zajął się dalszym załatwianiem całej sprawy. Kiedy polski odpis aktu małżeństwa był gotowy otrzymałam go pocztą na mój portugalski adres.

Czy mimo tych wszystkich zawirowań związanych z pandemią, udało Wam się zorganizować wesele?

Z przebojami, ale udało nam się zorganizować nasze małe portugalskie wesele. Tak jak już wcześniej wspomniałam na dwa miesiące przed datą ślubu zostaliśmy poniekąd wystawieni przez salę. W ciągu kilku dni jednak udało nam się znaleźć nowe miejsce, które okazało się strzałem w dziesiątkę.

Jestem bardzo ciekawa, jak to wszystko wyglądało! I jak bardzo portugalskie wesele różni się od tradycyjnego polskiego?

Pierwszą różnicą może być samo miejsce organizacji wesela. Bardzo popularne w Portugalii jest organizowanie przyjęcia w tak zwanych Quintas. Jest to taka posiadłość ziemska, czasami bardzo stara np. z domkiem szlacheckim z XVIII, XIX wieku. Choć niekoniecznie, może być również bardzo nowoczesna. W każdym bądź razie posiada ogród (czasem nawet kilka), w którym w zależności od warunków pogodowych odbywa się część wesela.

Wykorzystując dobrą pogodę często posiłki serwowane są na zewnątrz. A jeśli o posiłkach mowa, to wesele zaczyna się od przystawek, tzw. aperitivos. Serwowane są zazwyczaj na zewnątrz. Jeśli chodzi o alkohol, jest on zapewniony ze strony organizatora przyjęcia. Najczęściej podpisując umowę pary decydują się na otwarty bar z nielimitowaną ilością alkoholu na głowę. Do posiłków zazwyczaj podawane jest wino. Przy barze natomiast można zaopatrzyć się w mocniejsze alkohole czy drinki.

Portugalskie wesele.

Po przystawkach przychodzi czas na zajęcie miejsc za stołem i podanie kolacji/obiadu. Zaczyna się od zupy, potem dania rybnego, a następnie dania mięsnego. Oczywiście wszystko jest serwowane w odpowiednich odstępach czasowych. Potem pojawia się szwedzki stół z deserami. Nie znajdziemy więc ciasta na naszym stole, ani zimnej płyty. Trzeba się przemieścić w odpowiednie miejsce, w którym będzie rozstawiony buffet.

Ważnym elementem przyjęcia jest oczywiście tort. Zazwyczaj kroi się go w nocy, w okolicach 23, 24. Jest to bardzo ważny moment, najczęściej opatrzony elementami pirotechnicznymi. Ciekawostką może być to, że w przypadku oczepin panna młoda rzuca bukietem, a nie welonem. Nie ma zwyczaju natomiast, że pan młody również uczestniczy w oczepinach. Wiele par obecnie stawia na animację dja, tak również było w naszym przypadku. Istnieje również różnica w dawaniu prezentów. Zazwyczaj goście wręczają coś państwu młodym, ale… dyskretnie. Nie ma konkretnego momentu na wręczenie prezentów, jak to ma miejsce w Polsce. Nie ustawia się kolejka do młodych, aby złożyć życzenia. Goście w trakcie przyjęcia podejdą do młodych i dyskretnie wręczą im prezent.

Jeśli zaś chodzi o ceremonię ślubną to często albo młodzi, albo świadkowie przygotowują wcześniej woreczki z ryżem, konfetti czy płatkami kwiatów. Później nim młodzi wyjdą z kościoła czy z urzędu woreczki są wręczane wszystkim gościom. Nie używa się do tego monet, jak to często bywa w Polsce.

Wesele w posiadłości brzmi jak bajka! Mam nadzieję, że uda Wam się zorganizować uroczystość w Polsce, czego Ci szczerze życzę.

Czy jest coś, co zaskoczyło Cię odnośnie przygotowywania ślubu w Portugalii?

Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie urlop okolicznościowy od pracodawcy. Jest to tak zwana licença do casamento. Sam urlop wynosi 15 następujących po sobie dni.

Według portugalskiego prawa pracy pierwszym dniem tego urlopu jest dzień ślubu. Tak to wygląda w teorii. W praktyce natomiast wszystko zależy od tego jak się dogadamy z naszym pracodawcą. W moim przypadku zaczęłam mój dodatkowy urlop 4 dni przed ślubem. Dzięki temu mogłam skupić się na ostatecznych przygotowaniach i spędzeniu tych dni z moimi najbliższymi, którzy przylecieli do Portugalii na ceremonię.

Na koniec chciałabym się dowiedzieć, jak Ci się żyje w Portugalii? Planujecie tam już zostać?

W Portugalii odnalazłam się bardzo dobrze, czuję się jak u siebie w domu. Myślę, że zawdzięczam to mojemu wykształceniu. Jako filolog już na studiach dość dobrze poznałam kulturę i język tego kraju, więc po przyjeździe wszystko okazało się prostsze.

Pracuję w enoturystyce, co pozwala mi mieć interesujące zajęcie, gdyż spotykam ludzi z całego świata, którzy przyjeżdżają do Porto. Lubię swój zawód, dużo też się nauczyłam o winach i gastronomii odkąd rozpoczęłam tu pracę.

https://www.instagram.com/p/CNA7kfED3OL/

Czuje się też ambasadorem Portugalii, szczególnie kiedy spotykam na swojej drodze naszych rodaków. Stąd też pojawił się pomysł założenia bloga i opowiadania o północnej Portugalii, która jest mniej znana od tej południowej. A jest to zakątek, który poznałam dość dobrze.

A co do pytania o przyszłość. Czas pokaże. Na ten moment jesteśmy tu, ale gdzie będziemy za 5, 10 lat, kto to wie? Na razie nie wybiegamy w przyszłość aż tak daleko. Chociażby sam przykład pandemii dał nam nauczkę w zeszłym roku, aby tego nie robić.

Zapraszamy na naszą rozmowę na Instagramie:

https://www.instagram.com/p/CODuJwghNvJ/

Chcesz dowiedzieć się więcej o Portugalii? Zajrzyj na bloga Ani – portogalense.com !