Okazuje się, że tureckie oświadczyny diametralnie różnią się od tych, które znamy w Polsce. Niekiedy zdarza się, że są one świętowane huczniej niż wesele! Sprawdź, dlaczego przyszły pan młody musi wypić na nich słoną kawę i po co mu obrączki już na zaręczynach.

Zaręczyny tradycyjne, czyli w domu z rodziną

Turecka tradycja zaręczyn daleko odbiega od polskiej. W Turcji wszystko robi się z wielką pompą – tak samo z zaręczynami.

Odbywają się one zazwyczaj w domu przyszłej panny młodej, do której przychodzi jej chłopak wraz z najważniejszymi personami ze swojej rodziny. Oczywiście wszystko jest wcześniej zaplanowane i zorganizowane. Na taką uroczystość wypada przyjść z drogimi słodyczami, bo w tym kraju bez cukru nic się nie odbędzie.

Pierwszy poziom skrępowania zakochani mają już za sobą, ponieważ dziewczyna nie ma niestety żadnej niespodzianki, wszystko jest skrupulatnie zaplanowane, dodatkowo na wszystko patrzeć będzie rodzina, która ma tego dnia ważne zadanie, aby przekazać sobie młodych.

Oświadczyny wielkie jak wesele

Zaręczyny nie zawsze odbywają się w domu, bo zdarzają się tacy, którzy mają pieniądze i wielką ochotę na to, aby zrobić tego dnia ogromną imprezę w hotelu. Wówczas przyszła panna młoda przyodziewa suknię balową, a przyszły pan młody piękny garnitur. Najważniejsze są jednak elementy tradycji, które na zaręczynach muszą zostać dopełnione.

Słona kawa wróży szczęście

Kiedy Polak klęka przed swoją miłością, zadając najważniejsze pytanie i oczekując odpowiedzi na nie – w Turcji para młoda najpierw musi odegrać swoje role.

Mianowicie: najpierw córka gospodarzy musi poczęstować gości kawą po turecku, jednak ta najważniejsza osoba, czyli jej przyszły mąż, dostaje kawę w specjalnie przyrządzony sposób. Wrzucane są do niej wszelkie przyprawy dostępne w zasięgu wzroku przyszłej panny młodej. Im gorsza ta kawa, tym lepiej.

Słona kawa dla narzeczonego – (źródło: www.ay-yildiz.com)

Gdy ukochany dostaje do ręki kawę, wzrok całej rodziny skupia się na nim! Pijąc słoną kawę, nie może zdradzić na twarzy obrzydzenia związanego z jej smakiem.

Kawa po turecku na zaręczynach – (źródło: www.dugun.com)

Jeśli się zmarszczy, oznacza, że ich małżeństwo nie będzie usłane różami, jeśli się nie skrzywi, a co więcej – obdaruje swoją kobietę uśmiechem – można im wróżyć samo szczęście!

Gdy cała rodzina patrzy

Na tradycyjnych tureckich zaręczynach, to nie pan młody prosi o rękę! Najważniejszą kwestię wypowiada ojciec chłopaka, mówiąc: „Allah’ın emri Peygamber’in kavliyle kızınızı oğlunuza istiyoruz”, czyli „Z rozkazu Allaha, w ślad za Prorokiem, prosimy o waszą córkę dla naszego syna”.

Zaręczyny po turecku – (źródło: www.takvim.com.tr)

Udzielenie odpowiedzi od razu jest traktowane jako faux pas. Ukochana nie może się zgodzić od razu. Dziewczyna stawia pewne warunki, które powinien spełnić jej wybranek. Może zażądać nawet złota – ma pokazać, że się szanuje, że jest wyjątkowa i oczywiście zasługuje na wszystko! Jeśli kiedykolwiek byliście na wieczorze tureckim, chociażby w Kapadocji – mieliście okazję zobaczyć scenę z tradycyjnych tureckich oświadczyn, które okraszone są żartami i śmiechem. Cała scena trwa parę minut, po czym dziewczyna mówi wreszcie słynne „tak”. Oczywiście, jeśli chce. Na szczęście odchodzi się w Turcji od małżeństw aranżowanych i to kobiety mają decydujący głos w sprawie małżeństwa.

Narzeczeński kontrakt

Zdarza się, że aby uniknąć waśni pomiędzy rodami – spisuje się kontrakt. Dla przykładu – dziewczyna pochodzi z rodziny zeuropeizowanej, a wybranek jej serca z bardzo wierzącej. Wówczas rodzina przyszłego pana młodego może wymagać od niej deklaracji zakładającej, że po ślubie dziewczyna zacznie praktykować oraz zasłoni włosy. Kobieta ma parę miesięcy na zastanowienie, czy zgadza się na takie warunki, jeśli odmówi, zaręczyny mogą zostać zerwane!

Aktualnie söz kesme traktowane jest raczej jako tradycja, rzadko spisuje się umowy. Istnieją jednak rodziny, które nadal kultywują ten zwyczaj i do dziś prowadzą pertraktacje, które trwają po daniu słowa. Ustala się wtedy, co zawierać będzie posag kobiety, oraz co i ile wpłaci rodzina chłopaka dla rodziny dziewczyny. Od razu wiadomo, do kogo należeć będzie obowiązek zakupu sprzętu do mieszkania.

Klip z tradycyjnych tureckich zaręczyn

Mimo że tradycja spisywania söz kesme odchodzi już do lamusa, Turcy doskonale znają swoje role w przyszłym małżeństwie. Nie trzeba mówić tego na głos, bo każdy wie, że organizacja wesela, kupno złota, załatwienie i wyposażenie mieszkania — to rola mężczyzny. Rodzina przyszłej panny młodej ma za zadanie urządzić kuchnię i sypialnię. Niegdyś dopiero po spisaniu takich ustaleń dochodziło do zaręczyn. Teraz ta część na szczęście jest już pomijana! Pozostaje pytanie, co dalej? Co z pierścionkiem?

Nişan, czyli docelowe zaręczyny

Skoro przyszły pan młody wypił słoną kawę, a wszelkie rodzinne warunki zostały ustalone, pozostał punkt kulminacyjny programu, czyli założenie obrączek. Tak, dobrze widzicie – obrączek!

Obrączki są związane czerwoną wstążką – (źródło: www.ay-yildiz.com)

W Turcji na próżno szukać osobnego pierścionka zaręczynowego na dłoni przyszłej pani młodej. Podczas uroczystości zakochani wymieniają się obrączkami, które związane są długą czerwoną wstążką przeciętą przez rodziców na znak słów zaręczyn.

Tureckie zaręczyny Sıla&Murat 02.12.2017

Dlaczego Turcy noszą obrączki przed ślubem?

Turcy, w przeciwieństwie do Polaków, którzy obrączki wręczają sobie na ślubie — swoje zakładają dużo wcześniej, już podczas zaręczyn. W okresie narzeczeństwa oboje noszą te obrączki na prawej dłoni, a po ślubie przekładają je na lewą.

W Turcji obrączki wiąże się czerwoną wstążką – (źródło: www.dugun.com)

Nigdy nie zapomnę mojego zdziwienia, gdy poznałam Turka z Paryża, który pochwalił się, że za dwa tygodnie bierze ślub. Mimowolnie spojrzałam na jego dłonie, gdzie zobaczyłam obrączkę! Zszokowana zapytałam, dlaczego przed ślubem ma na palcu obrączkę, jaki w tym jest sens?! Dowiedziałam się, że w tureckiej tradycji obrączka symbolizuje obietnicę wierności, dlatego zarówno kobieta, jak i mężczyzna noszą ją od dnia zaręczyn, wpierw na palcu prawej dłoni.

Narzeczeńska sesja jak z żurnala

Szczęście przyszłej pary młodej należy uwiecznić! Sesje narzeczeńskie wchodzą powoli do Polski i stają się coraz modniejsze. W Turcji są już kultowe. Jeśli kiedykolwiek, zwiedzając Turcję, spotkaliście parę ubraną w balowe stroje, a za nimi wianuszek fotografów, to właśnie była to sesja narzeczeńska! To nie są zdjęcia w parku czy lesie, gdy przyszła para młoda przechadza się za rękę. Turecka sesja to sesja z bajki, podczas której narzeczony wygląda jak piękny książę, a jego miłość jak księżniczka z bajek Disneya. Do tego te widoki!

Najpopularniejszym miejscem do sesji jest Kapadocja, podczas wschodu słońca można tam spotkać mnóstwo par młodych i narzeczonych. Zakochani chodzą też ulicami wielkich miast, takich jak Stambuł czy Izmir, ale spotkamy ich również na plaży w Alanyi. Warto się zatrzymać, aby zobaczyć, jakie to wielkie przedsięwzięcie, ilu fotografów, a nawet kamerzystów idzie na parę. Nie ukrywam, że gdy pierwszy raz w życiu widziałam taką sesję, myślałam, że trafiłam na plan filmowy do tureckiej telenoweli!

Jak widać, co kraj, to obyczaj. Polskie klękanie z pierścionkiem w Turcji zastąpione jest wielką rodziną imprezą okraszoną słoną kawą i dobrymi słodyczami. Przyszła para młoda nosi na swoich dłoniach obrączki od samego początku, a problem zakupu sukni ślubnej spada na mężczyznę. Nie zapominajmy jednak, że opisane zaręczyny są tradycyjne, tak jak proszenie rodziców o rękę kobiety w Polsce. Nie każda para młoda wyznaje sobie miłość do końca życia przy całej rodzinie!  

Tagi: , ,