Lawendowe pole na środku województwa? Mało kto o nim słyszał, a okazuje się, że ta fioletowa roślina z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Zdecydowałam, że pojadę sprawdzić „co w trawie piszczy”. I to dosłownie! Spędziłyśmy z mamą całą niedzielę na polu lawendy. Pozostaje pytanie, czy nie padłam tam z nudów…

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – przekonałam się o tym dobitnie, gdy rok temu kupiłam samochód. Dopiero wtedy zaczęłam podróżować po swoim województwie, które przez całe życie wydawało mi się tak znane, że nie czułam potrzeby ruszania się poza Bydgoszcz.

W jakim ja byłam błędzie! Mając samochód, zaczęłam zwiedzać swoje fyrtle. Co weekend odkrywam Kujawy na nowo, do tego stopnia, że jeżdżę już nawet na pola… Lawendowe pola!

Lovenda Kujawska

Lawendowe pole na środku Kujaw

Niegdyś lawenda kojarzyła mi się wyłącznie z Prowansją. Trzy lata temu odkryłam, że lawendowe pola stają się popularne na całym świecie – pracując jako pilot wycieczek, oprowadzałam turystów po fioletowej wiosce w Turcji.

Za każdym razem byłam w szoku, że ludziom chciało się jechać 300 km od Alanyi, aby zobaczyć… kwiaty. Szokowałam się jeszcze bardziej, gdy widziałam zachwyt w ich oczach. Czułam, że to nie koniec mojej przygody z lawendą.

Moda na kwiatowe sesje hula na Instagramie przez całe lato. Zaczyna się od słynnych rzepiar, potem są zdjęcia w makach, słonecznikach i wreszcie w lawendzie. I o ile rzepak znajdziemy na każdym polu za miastem, o tyle sesja w lawendzie jest wyzwaniem.

Lawendowe pole

Zaczęłam więc szukać pola. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że od lat mam lawendową wioskę dosłownie pod nosem. Lovenda Kujawska leży bowiem 30 minut od Bydgoszczy, więc można powiedzieć, że mam do niej rzut beretem.

I tak trafiłam do Leszczy. Myślałam, że zobaczę jedynie poletko z lawendą i nic więcej. Jakże się myliłam! Już sama droga wydaje się ekscytująca, szczególnie dla dziewczyny z bloku. Do Lovendy jedzie się bowiem… środkiem pola.

Lawendowe pole leży nad jeziorem

Nieco przerażona jechałam wedle wskazówek z nawigacji, jednak cały czas wątpiłam, czy na tym środku niczego – znajdę ową lawendę. Kilka metrów później, na horyzoncie ukazało się białe gospodarstwo. Zaparkowałam samochód i zaczęłam zachwycać się okolicą, dookoła są pola, łąki, lasy, a nawet jezioro – wszystkie możliwe krajobrazy na jednym obrazku. Czego chcieć więcej? Oczywiście lawendy.

Gospodarstwo na środku pola

Na miejscu znajduje się kilka białych budynków, dalej widzę pole. Fioletowe pole, oświetlone słońcem o najlepszej porze – trafiam na złotą godzinę. Robimy zdjęcia, krążę wokół lawendy, sprawdzam, co w trawie piszczy. Moja mama zachwyca się kwiatami, i to tyle. Koniec wycieczki i choć wracamy do domu, czuję niedosyt. Dlatego wracam tam za rok…

Na polu jest najpiękniej o zachodzie słońca

Lawenda podejście drugie

Tego lata przygotowałam cały plan wycieczki. W Internecie sprawdzam, że na lawendowe pole najlepiej przyjechać w ostatni dzień tygodnia na tzw. Lawendową Niedzielę. I tym razem na wyjazd zapraszam moją mamę – wielką fankę kwiatów, dlatego wybieram dla nas warsztat z plecenia wianków.

Robię to z miłości do mojej rodzicielki, bo sama na kwiaty lubię wyłącznie patrzeć. Niestety, nie odziedziczyłam zdolności manualnych, więc wiem, że sama mogę wyjść bez wianka. Mimo to nie poddaję się!

Gdy Słowianie wianki plotą

Warsztaty z plecenia wianków odbywają się w stodole. Prowadzi je sama właścicielka, która spokojnie, krok po kroku tłumaczy, jak stworzymy wianek, który trzyma w rękach.

Właścicielka Lovendy Kujawskiej Karolina Grontkowska fot. Katarzyna Olejnik-Wodyńska

Gdy ja cały czas nie mogę uwierzyć, że moje dłonie są w stanie stworzyć takie dzieło, mojej mamie już świecą się oczy z radości.

Alinka była zachwycona niedzielną atrakcją

Dostajemy niezbędne narzędzia, nożyczki, sznurek oraz gałęzie brzozy, które mamy oczyścić z liści. To one tworzą fundament lawendowego wianka.

Warsztaty z plecenia wianków fot. Katarzyna Olejnik-Wodyńska

Krokiem pierwszym było przeplecenie koła. Na razie idzie mi dobrze, koło trzyma się na mojej głowie, nic się nie rozpadło. Ja pękam z dumy, a mama ma radochę. – Jeszcze ci pokażę, że i mi wyjdzie – mówię w myślach.

Gdy każdy ma już swój stelaż, przychodzi czas na etap drugi. Dostajemy bukiety z kwiatami lawendy, które musimy podzielić na mniejsze bukieciki, a te wpleść do koła. Tu już zaczynają się schody.

Nie wierzę, że wyjdę stąd z wiankiem – słyszę z końca stołu. Uf, nie tylko ja mam takie rozterki.

Gdy mi wszystko wypada z rąk – moja mama jest chwalona przez współplecące przy stole. Mimo wszystko nie jest źle, udało mi się przywiązać ten cholerny bukiecik. Obserwując stół, widzę kto jest wprawionym „pleciarzem”, a kto dopiero zaczyna – tak jak ja. W warsztatach biorą udział również mężczyźni, którzy z dumą kroczą z wiankiem na głowie. To oni pierwsi wołają, że już skończyli! Jak im się to udało? Ja jestem dopiero w połowie.

Gdy ja dopiero się rozkręcam, mama kończy już swój wianek

Nie mogę patrzeć na wianek mojej mamy – wygląda jak prawdziwe dzieło, podczas gdy mój jest krzywy i się rozpada. W sumie jestem na łonie natury, a wszystko, co ona stworzyła jest piękne – myślę, i od razu jest mi lepiej.  

Warsztaty trwają 1,5 godziny, choć nie ma ustalonego limitu czasu. Zresztą, nie mam pojęcia, gdzie ten ucieka, bo przy kobiecych rozmowach, kocie, który paraduje po moich udach i skupieniu na maksa, czas płynie szybko jak rzeka.

Lawendowa Niedziela fot. Katarzyna Olejnik-Wodyńska

Nadchodzi ta chwila. Udało się, mam swój pierwszy zapleciony wianek. Mój, zrobiony bez niczyjej pomocy. Nie jest tak piękny jak ten oryginalny, do tego mojej mamy się nawet nie umywa, ale jestem niesamowicie dumna – mam swoje RĘKODZIEŁO. Dzieło, to słowo najbardziej mi się podoba.

Na końcu „imprezy” odbywa się sesja zdjęciowa na polu. Można pozować indywidualnie, grupowo, z rodziną, mamą, jak tylko chcemy. To fantastyczny pomysł na uwiecznienie swojego dzieła, które zdobi głowę na tle lawendowych plonów.

Z miłości do lawendy

Czemu zawdzięczamy małą Prowansję na kujawskim polu? – Wszystko przez miłość do lawendy – opowiada właścicielka Lovendy Kujawskiej, Karolina Grontkowska, z wykształcenia biotechnolog i pedagog, z zamiłowania zielarka i plantatorka lawendy.

Karolina Grontkowska fot. Katarzyna Olejnik-Wodyńska

Gdy Karolina i Mariusz Grontkowscy zakupili gospodarstwo w Leszczach, nie mieli pojęcia, co mogliby z nim zrobić. Szukali ciekawego pomysłu na siebie, branży, w której nie potrzebowaliby sprzętu rolniczego.

Chcieliśmy czegoś innego, nietuzinkowego, co sprawdziłoby się tak niewielkim obszarze – tłumaczy właścicielka.

Karolina i Mariusz Grontkowscy fot. Katarzyna Olejnik-Wodyńska

Miłość do lawendy towarzyszy jej od zawsze, ale w biznes przerodziła ją 9 lat temu. – Pamiętam, jak w czasach liceum koleżanka kupowała mi gadżety z lawendą, typu podkładki pod kubki, wtedy były to rarytasy, które sprawiały mi ogromną radość – wspomina.

Lovenda Kujawska

Pani Karolina przyznaje, że nie zdawała sobie sprawy z tego, że w Polsce da się uprawiać lawendę. Myślała, że nasz klimat jest zbyt zimny na jej wymarzone kwiaty. – Gdy dowiedziałam się, że w Polsce, a dokładnie na Mazurach istnieje pole lawendy, byłam zachwycona. Namówiłam męża, abyśmy zaryzykowali i posadzili krzaki na próbę. Zgodził się i tak na naszym polu zamieszkało sto sadzonek – opowiada mi właścicielka.

Lawenda stała się ich sposobem na życie, a sto sadzonek zmieniło się w tysiące! Przez pierwsze lata działalności, pani Karolina korzystała z każdej okazji, aby sprzedawać rękodzieło, jakie wykonywała z kwiatów.

Jeździliśmy na jarmarki i to były nasze pierwsze zarobione pieniądze, za które mogliśmy działać w gospodarstwie. Co ciekawe, ludzie nie mieli pojęcia jakie jest działanie lawendy, więc wprowadzaliśmy edukację o tej roślinie – wspomina.

Lawenda

Lawenda brzydko się kojarzyła, z molami i środkami do czyszczenia toalet – słyszę z końca stołu.

Kilka osób zgadza się z tą teorią – Trudno było się przebić, gdy ludzie kojarzyli lawendę głównie z molami – dodaje pani Karolina.

Suszona lawenda

Okazuje się, że lawenda to nie tylko piękne pola, kolor i zapach. Roślina ta działa antyseptycznie, antybakteryjnie, antywirusowo,  uspakajająco, dzięki czemu ułatwia zasypianie; oczyszcza zatoki, pomaga w problemach skórnych takich jak, oparzenia słoneczne czy ukąszenia owadów. Do tego odstrasza komary, kleszcze i oczywiście mole.

Gdy lawenda staje się sposobem na życie

Lawenda staje się w Polsce coraz popularniejsza, a co za tym idzie, właściciele pól prześcigają się w pomysłach na wykorzystanie rośliny.

Tych poletek z roku na rok przybywa, tylko one mają różny charakter. My się nastawiamy na agroturystykę, bo mamy do tego zaplecze. Inne poletka zajmują się głównie destylacją olejków albo produkcją bukietów i suszu – komentuje pani Karolina.

Agroturystyka Lovenda Kujawska

Agroturystyka w Leszczach to hektarowe pole lawendy, sala warsztatowa, trzy pokoje dla turystów, stodoła, kawiarnia i sklepik. Na miejscu można zorganizować imprezę rodzinną, wieczór panieński, a nawet wesele.

 „Obudź się na polu i odetchnij lawendą” – to hasło, którym przyciągają do siebie turystów, pragnących zbliżyć się do natury.

Jesteśmy zwolennikami stylu życia slow life, bycia tu i teraz w zgodzie z naturą i dlatego celowo nie wyposażyliśmy pokoi w TV – czytam na stronie.

Na miejscu znajdują się trzy pokoje, które pomieszczą 10 turystów.

– Sezon na lawendę trwa cały czerwiec i lipiec, później zamieramy na miesiąc, aby zebrać kwiaty i wracamy we wrześniu – opowiada właścicielka, która na Kujawach stworzyła swój lawendowy raj.

Zaczęło się od kilku sadzonek, a skończyło na prawdziwej lawendowej wiosce. Najważniejsze są jednak warsztaty.

Niedziela pod znakiem lawendy

Lawendowe Niedziele to coś, co wyróżnia kujawską plantację. Co tydzień, właściciele zapraszają sympatyków lawendy, którzy bezpłatnie mogą zwiedzać ich pole. Dwa razy dziennie odbywają się też warsztaty – O 12 zaczyna się „Zmysłowym szlakiem lawendy”, wówczas poznaje się lawendę wszystkimi zmysłami. Dotykamy, wąchamy, pijemy i słuchamy, co w lawendzie piszczy. Każdy zrywa bukiet kwiatów, z którego robimy woreczki zapachowe – wymienia pani Karolina.

Lawendowa Niedziela fot. Katarzyna Olejnik-Wodyńska

Warsztaty, na które przyjechałam rozpoczynają się o 15. Ja trafiłam na niedzielę z wyplataniem wianków, ale plan zajęć się zmienia. Sezon rozpoczyna się od destylacji olejku eterycznego, później uczestnicy tworzą lawendowe wrzeciona. Rozkład należy sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej, gdzie można zarezerwować miejsce na warsztaty.

Lawendowa Niedziela fot. Katarzyna Olejnik-Wodyńska

Lawendowe Niedziele to czas dla osób, które chcą przyjechać na pole indywidualnie. Lovenda jest czynna od 10 do 18, a wstęp jest darmowy.

W tym czasie można rozkoszować się otoczeniem, skorzystać z lawendowej kawiarenki, zakupić sadzonki lawendy lub lawendowe pamiątki w przyzagrodowym sklepiku. To wyjątkowa propozycja dla osób, które pragną odpocząć na łonie natury – komentuje zielarka.

Na miejscu można kupić sadzonki z lawendą

W tygodniu odbywają się warsztaty dla grup. Począwszy od przedszkolaków, szkół, po dorosłych. Hitem wśród dorosłych są zajęcia o tajemniczej nazwie „laboratorium urody”. Prowadzone przez właścicielkę w profesjonalnie wyposażonym laboratorium, są dostępne przez cały rok. Podczas warsztatów, uczestnicy przygotowują pachnące i zdrowe kosmetyki z dodatkiem olejku eterycznego z lawendy i hydrolatu. Tym samym zielarka udowadnia, że z lawendy można zrobić naprawdę sporo rzeczy.

Niedzielne warsztaty fot. Katarzyna Olejnik-Wodyńska

Kolejną nietuzinkową atrakcją, którą wymyśliła pani Karolina są warsztaty pt. „Olejkowy zawrót głowy”, które prowadzi w Domu Zapachu i Lawendy. Zajęcia są wprowadzeniem do świata roślin olejkodajnych, które są ukryte w ponumerowanych skrzynkach. Co ciekawe, Dom Zapachu opuszcza się z własnoręcznie skomponowanymi perfumami.

Jak smakuje lawenda?

Tego można się dowiedzieć odwiedzając lawendową kawiarenkę, gdzie serwowane chociażby lody.

Jadłam te lody, są niesamowite – wtrąca uczestniczka siedząca koło mnie.

Po warsztatach sprawdzam smak lodów, lemoniady i bezy lawendowej. Rzeczywiście, są nietuzinkowe, choć dla moich kubków smakowych – zbyt kontrowersyjne.

Sesje w polu lawendy

To hit ostatnich lat. Co roku lipcu, mój Instagram zalewają zdjęcia z lawendowych pól, dlatego niegdyś przybyłam do Lovendy Kujawskiej.

Lovenda Kujawska 2021 r.

 – My też rok temu znalazłyśmy to pole na Facebooku i wróciłyśmy na warsztaty – podpowiada mi pani Daria z Bydgoszczy, która przyjechała do Lovendy z siostrą.

Na polu można zorganizować profesjonalną sesję zdjęciową (po wcześniejszym umówieniu) lub przyjechać w niedzielę i zrobić sobie pamiątki wykonane telefonem. Klimat i tło są niesamowite.

Co warto kupić w Lovendzie Kujawskiej?

Oferta jest naprawdę szeroka. Szczególnie jeżeli chodzi o kosmetyki, w lawendowej wiosce można kupić lawendowe: olejki, wodę, naturalne mydło, masło do ciała, krem do rąk, krem na noc, żel pod prysznic, szampon do włosów i sól do kąpieli.

Z wycieczki można przywieźć lawendową poduszkę, woreczki wypełnione kwiatami, kule na mole, a nawet opaskę na oczy, która ułatwia zasypianie.

Lawendowy sklepik

Znajdzie się także coś dla fanów lawendy w kuchni: dostępny jest syrop lawendowy i susz, który można potraktować jako przyprawę lub herbatę.

Pozostaje tylko pytanie, czy lawenda może się znudzić?

Kocham to co robię, lawenda jest moją pasją. Owszem, jestem zmęczona po sezonie, bo brakuje mi sił fizycznych, tu wszystko dzieje się w jednym czasie. Niemniej, sprawia mi to ogromną radość – przyznaje pomysłodawczyni lawendy na Kujawach.

9 lat temu, pani Karolinie przez myśl nie przeszło, że lawenda będzie tak popularna, a ona będzie pracować od świtu do nocy.

Karolina Grontkowska fot. Katarzyna Olejnik-Wodyńska

Czy mam nowe pomysły na rozwój? Na ten moment marzę o tym, abym ogarnęła to wszystko, co stworzyłam – śmieje się, choć patrząc na to, ile zmieniło się tu przez rok – nie wierzę jej. W żyłach pani Karoliny płynie lawenda i jestem pewna, że oferta Lovendy jeszcze nieraz mnie zaskoczy.

Tagi: , , , ,