Kilometry szlaków wodnych, mnóstwo jezior, urocze miasteczka, zabytkowe skanseny, winiarnie, kopalnie, pyszna kuchnia i kawał historii, którą warto poznać. W tym roku kolejny raz pojechałam do Wielkopolski, aby sprawdzić atrakcje, które oferują miasteczka w tym województwie. Zobacz, co warto zwiedzić, zobaczyć i zrobić w tym regionie Polski. 

Szlak Piastowski: to tu zaczęła się Polska

Muzea i skanseny, kościoły, zamki, grody i pomniki, wszystko, co miało związek z początkami Polski, można znaleźć na trasie Szlaku Piastowskiego znajdującego się w Wielkopolsce oraz na Kujawach. Centralnym punktem jest Gniezno, legendarna pierwsza stolica Polski, którą wypada odwiedzić choć raz w życiu. Kształt pradawnego grodu widać na Wzgórzu Lecha, nad którym króluje katedra gnieźnieńska skrywająca za swoimi murami największy zabytek brązownictwa – słynne Drzwi Gnieźnieńskie.

Katedra w Gnieźnie

Będąc w pierwszej stolicy Polski, warto przejść się po starym mieście, odwiedzić zabytkowe kościoły i wczuć się w klimat miasta. Warto odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym można spędzić cały dzień, zagłębiając się w historię ojczyzny.

Chcąc zaplanować podróż po Wielkopolsce, można posłużyć się mapą Szlaku Piastowskiego, w skład którego wchodzi ponad 30 miejscowości. Aby poznać początki Państwa Polskiego, a przy okazji zwiedzić miejsce, w którym najprawdopodobniej odbył się chrzest Mieszka I, należy udać się do Ostrowa Lednickiego, a dokładnie do znajdującego się na wyspie Muzeum Pierwszych Piastów, gdzie trwają najstarsze polskie badania archeologiczne.

W Lednicy trwają najstarsze badania archeologiczne w Polsce

Zwieńczeniem podróży szlakiem Piastów jest wizyta w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Choć plotka głosi, że jego właścicielem był sam Michael Jackson, tak naprawdę skansen powstał dzięki burmistrzowi, któremu spodobał się park miniatur w Holandii. Stworzył więc mini Wielkopolskę składającą się z 37 najważniejszych miejsc położonych na Szlaku Piastowskim. Ekspozycję uzupełnia galeria rzeźb bogów słowiańskiej mitologii.      

Skansen miniatur w Pobiedziskach

ZOBACZ TEŻ: Co warto zobaczyć w Wielkopolsce [CZĘŚĆ 1]

Przepłyń Wielkopolskę na Szlaku Wodnym

Łódki, motorówki, kajaki, SUP-y, rowery wodne, jachty, żaglówki i katamarany. Choć to widok zarezerwowany dla Warmii i Mazur, zachodnia część Polski również może poszczycić się wspaniałymi akwenami wodnymi. Na szlaku blisko 700-kilometrowej Wielkiej Pętli Wielkopolski, każdy znajdzie coś dla siebie. Setki jezior, kanałów, Noteć i Warta, mariny, plaże i okalające je zieleń.

Atrakcje wodne w Ślesinie

Co roku mam okazję zwiedzać Wielkopolskę z poziomu wody, w zeszłe wakacje płynęłam katamaranem na pięknej trasie z Lądu do Pyzdr. Tym razem miałam okazję sterować motorówką wypływającą ze Stanisławowa do Ślesina, wodnej stolicy Wielkopolski. Miasteczko słynie z turystyki wodnej, polodowcowe rynnowe jeziora Ślesińskie i Mikorzyńskie będące częścią 32-kilometrowego kanału łączącego Wartę z Gopłem stwarzają idealne warunki do żeglarstwa, kajakarstwa, rejsów łódkami, motorówkami czy skuterami wodnymi. Nowoczesna marina, która pomieści 76 łodzi, wypożyczalnia sprzętu wodnego i punkty restauracyjne, sprawiły, że wysiadając z łodzi, poczułam się jak w letnim kurorcie. Na wodach jeziora Ślesińskiego mijały nas skutery wodne, kajaki, żaglówki i motorówki. Przy brzegu zacumowano słynny statek „Pawełek”, którym od lat pływają turyści. My zdecydowaliśmy się na wynajęcie pontonu RIB, którym ruszyliśmy w stronę Konina.

Połącz Konin z Licheniem

Krótki rejs pędzącym po ciepłym jeziorze RIBem skończył się w konińskiej marinie, skąd na spacer po mieście zabrał nas Andrzej Łącki, ekspert ds. turystyki miasta. Co warto zobaczyć w Koninie? Zamek gotycki, kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, ratusz, rynek i słynny Słup Koniński, czyli najstarszy znak drogowy w Europie z 1151 roku, stojący w połowie drogi między Kaliszem a Kruszwicą. Informuje o tym wyryta na słupie łacińska inskrypcja, którą trzeba obejść trzy razy.

Słup drogowy w Koninie

Sanktuarium w Licheniu

15 kilometrów za Koninem znajduje się największy w Polsce, siódmy w Europie, jedenasty na świecie – kościół w Licheniu Starym. Prowadzą do niego 33 schody i 52 otwory drzwiowe, podtrzymuje go 12 kolumn, a oświetla 365 okien. Pomieści 10 tysięcy wiernych, trzy tysiące znajdą miejsca siedzące. Najwięcej wierzących przyjeżdża do Lichenia w lipcu, gdy odbywa się odpust. Rocznie sanktuarium odwiedza nawet 700 tysięcy wierzących, choć może być ich o wiele więcej, bo statystyki liczone są na podstawie wydawanych komunii. 

Licheń Stary

Zejdź do najgłębszej trasy turystycznej w Europie

Kolejnym punktem mojej wielkopolskiej wycieczki była Kopalnia Soli w Kłodawie, największa i najgłębsza kopalnia tego minerału w Polsce. Gdy usłyszałam, że w Wieliczce zjeżdża się na 300 metrów, a tutaj będę 600 metrów pod ziemią – zamarłam. Dziesięć razy zapytałam przewodników, czy to na pewno bezpieczne, obiecywali mi, że nic się nie stanie.

Przed szychtą w kopalni

Na miękkich nogach weszłam więc do szybu „Michał”, który zwiózł nas na dół w zaledwie dwie minuty! Zamknęłam oczy i nim się spostrzegłam, już byłam w innym wymiarze, w miejscu, w którym każdy mówi do siebie „Szczęść Boże”, gdzie jadąc do pracy nigdy nie wiadomo, czy się z niej wróci. Na dole przywitali nas górnicy, którzy od rana byli na szychcie.

Moi przewodnicy, panowie Darek i Andrzej

Na miękkich nogach weszłam więc do szybu „Michał”, który zwiózł nas na dół w zaledwie dwie minuty! Zamknęłam oczy i nim się spostrzegłam, już byłam w innym wymiarze, w miejscu, w którym każdy mówi do siebie „Szczęść Boże”, gdzie jadąc do pracy nigdy nie wiadomo, czy się z niej wróci. Na dole przywitali nas górnicy, którzy od rana byli na szychcie.

Poczułam przeciąg spowodowany powietrzem wpuszczanym przez szyby wdechowe, przez które w minutę przepływa 16 tysięcy metrów sześciennych tlenu. W sekundę zapomniałam o równoległej rzeczywistości toczącej się na górze. Zanurzyłam się w opowieściach Andrzeja Sadowskiego, górnika, który pod ziemią spędził 34 lata. Wytrzymał rok na emeryturze i wrócił do kopalni, aby oprowadzać turystów.

Wydobywana w niej sól o unikalnej różowej barwie jest najczystszą solą na świecie i jedynym takim złożem w Europie. Kopalnia powstała w 1949 r., choć pierwsze wzmianki pojawiły się już w latach 30. XX wieku, gdy w regionie prowadzono badania w poszukiwania złóż ropy naftowej. Ropy wprawdzie nie znaleziono, ale dokopano się do soli, której jak obiecywał pan Andrzej, nie zabraknie na tysiące lat. Pierwsze tony soli kamiennej wydobyto w 1956 roku, w latach 60. górnicy wydobywali 450 tysięcy ton soli rocznie, w 70. doszli do miliona ton!

Kopalnia cały czas pracuje

Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna

Należy wspomnieć, że kopalnia cały czas jest czynna. Górnicy codziennie zjeżdżają na ośmiogodzinną szychtę, podczas której wykopują kolejne kilogramy soli. W 2004 roku korytarze kopalni udostępniono turystom, którzy mają okazję zwiedzić najgłębszą trasę turystyczną w Europie.

Zwiedzając kopalnię w Kłodawie, poruszaliśmy się po trasie, na której niektóre odcinki są stale eksploatowane. Zjeżdżaliśmy szybem, z którego na co dzień korzysta załoga. Trasa ciągnie się na trzy kilometry, począwszy od szybu „Michał”, po kapliczkę Świętej Kingi, tory kolejowe, tunele solne, po ogromne komory. Gdy poczułam się w pełni bezpiecznie, usłyszałam huk. Podskoczyłam ze strachu, a pan Andrzej zażartował, że za ścianą była eksplozja, bo przecież kopalnia cały czas pracuje. Na szczęście był to tylko pokaz, dzięki któremu turyści na własne oczy mogą zobaczyć, jak wygląda wydobycie soli w praktyce.

Takimi pociągami jeździli górnicy

Sól kłodawska jest najzdrowsza

Wbrew teoriom na temat zdrowotności soli morskiej, to sól z Kłodawy jest najlepsza. Sól warzoną powinniśmy omijać szerokim łukiem, to samo tyczy się morskiej, która ma ze sobą cały wachlarz cywilizacyjny, w tym mikroplastik.

Sól kamienna wydobywana w Kłodawie zaliczana jest do naturalnych soli morskich.

— Wydobywamy ją z morza, które istniało na tych terenach w okresie cechsztynu, czyli 250 milionów lat temu. Było to płytkie morze, które wielokrotnie wysychało i zalewało na nowo. Na przestrzeni lat, następowały pęknięcia i wypiętrzenia soli, która jest minerałem plastycznym. Jej pokłady mogą sięgać siedmiu kilometrów pod ziemią – tłumaczył pan Andrzej.

– Minerały, które znajdują się w kopalni, osadzały się przez miliony lat z czystego morza, dlatego możemy je wydobywać, kruszyć i sprzedawać bez żadnych dodatków.

Sól himalajska to dzieło marketingu

Różowa sól, która okala ściany kłodawskich tuneli, jest najzdrowszą na świecie. W tonie soli różowej jest 16 gram żelaza, dla porównania w białej tylko mikroślad.

— Sól kłodawska jest tą samą, co sól pakistańska, o nazwie handlowej himalajska. Skład chemiczny jest identyczny, różnią się jedynie ceną i popularnością – tłumaczył pan Andrzej.

Wysad kłodawski jest największym w Polsce. Po latach eksploatacji wydobyto 50 milionów ton soli, co pozostawiło po sobie 400 kilometrów przekopów, które kryją 20 milionów metrów sześciennych pustek, w 1400 komór. Być może w przyszłości komory zostaną użyte w celach uzdrowiskowych i medytacyjnych. W bieżącym użytku jest 100 kilometrów tuneli, a trasa turystyczna, którą przeszłam, liczy trzy kilometry.

Na koniec szychty mogłam zabrać bryłkę soli

Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna dostępna jest wyłącznie w dni robocze (po wcześniejszej rezerwacji miejsc) w godzinach: 9:15, 10:00 i 14:30. Bilet normalny kosztuje 80 zł, ulgowy dla emerytów i rencistów 70 zł, a dla dzieci, młodzieży i studentów 60 zł.

Z podziemnej atrakcji wyłączne są dzieci poniżej siódmego roku życia i osoby chorujące na schorzenia potęgowane przez nagłą zmianę ciśnienia atmosferycznego (niewydolność oddechowa, nadciśnienie), czy klaustrofobię.

**

Wielkopolska kolejny zaskoczyła mnie swoimi atrakcjami. Mieszkając przez pięć lat w Poznaniu, nigdy nie wyruszyłam za miasto, dopiero teraz odkrywam tę część Polski, która nie przestaje mnie zachwycać. W ciągu trzech dni pływałam motorówką, żaglówką, pontonem, degustowałam wina w lokalnej winiarni, odkrywałam historię początków Polski i zeszłam 600 metrów pod ziemię. Jednym słowem — działo się!

  • Gdzie spać w Wielkopolsce

Hotel Pietrak (Gniezno) – najsłynniejszy hotel w mieście, usytuowany na głównej ulicy, złączony z kilku kamienic, co tworzy ciekawą mozaikę. Na miejscu można poznać historię fabryki nalewek, która znajdowała się niegdyś w piwnicy.

Hawiry nad Dylą (Stanisławowo) – zespół domków z drewnianych bali położonych nad samym brzegiem jeziora Ślesińskiego.

Hotel Mikorzyn – kompleks hotelowy otoczony zielenią, z której wyłania się jezioro Mikorzyńskie.

  • Gdzie jeść w Wielkopolsce

Lednickie Wrota w Lednogórze — karczma serwująca dnia kuchni polskiej i regionalnej. Kotlety schabowe wielkości dłoni, pyry z gzikiem i tradycyjny żur, to dania, których warto spróbować.

Smażalnia Ryb Smaki Natury w Powidzu — halibut, pstrąg, karp, miętus, okoń i filet z dorsza. Od wyboru, do koloru, ryby słodko i słonowodne podawane z pyszną surówką robioną na miejscu. Smak i klimat prawdziwych polskich wakacji.

Marina Gaj w Koninie — restauracja nad brzegiem jeziora Pątnowskiego. Można do niej dojechać lub dopłynąć. Jedno z miejsc, w których swoje dania serwuje znany szef kuchni Dawid Łagowski.

Pałac na Opieszynie we Wrześni — wizyta w restauracji jest ucztą zarówno dla oczu, jak i podniebienia. Elegancki pałac z ciekawym designem, łączącym historię z nowoczesnością. W menu najlepszy krem z buraka, jaki kiedykolwiek jadałam, podawany na mleku kokosowym i smażoną ricottą.

Hotel Pietrak w Gnieźnie — w tym hotelu można utknąć jak w labiryncie stambulskich uliczek. Warto znaleźć wejście do poziemnej Fabryki Nalewek, w której serwowana jest zupa z raków i przepyszne zrazy.

Winnica Vera – w Wielkopolsce znajduje się 20 winnic, w których można skosztować wina lokalnej produkcji. My odwiedziliśmy Verę w Lisewie.

[Wyjazd na zaproszenie Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej/ LIPIEC 2023]

Tagi: , , ,