Studiując w Turcji, moim ogromnym marzeniem było pójście na tradycyjną imprezę, najlepiej na ślub. Po trzech miesiącach mieszkania w Izmirze nadarzyła się wspaniała okazja, kolega zaprosił mnie na wesele. Przyznaję bez bicia, że zaproszenie wysłane za pośrednictwem Facebooka zaskoczyło mnie na tyle, że nie zrobiłam żadnego researchu na temat tureckich ślubów. Miałam się po prostu ładnie ubrać i stawić w wyznaczonym miejscu.

Z tym researchem nawet dobrze wyszło, bo wszystko, co przeżyłam na tym weselu, było całkowicie nowe, świeże, zaskakujące. Kolega mógł mnie jedynie uprzedzić, że na tureckich weselach nie ma… jedzenia.

Od samego początku studiów wspominałam, że poszłabym na ślub. Ogromnie chciałam zobaczyć, jak to wszystko wygląda w Turcji. Nagle jeden z kolegów ogłosił, że możemy pójść na wesele w najbliższą sobotę. Wydawało mi się to dość dziwne, bo w Polsce zaproszenia wysyła się z dużym wyprzedzeniem. Tutaj było mało czasu, za to dużo miejsc, bo zdecydowało się aż pięciu śmiałków, którzy chcieli przeżyć nową przygodę.

Poszłam na tureckie wesele

Skoro dostałam wytyczne o ubraniu się „ładnie”, starałam się odpicować na tyle, na ile potrafiłam to zrobić sama na obczyźnie. Zresztą nie tylko ja, mój partner udał się do fryzjera, kupił eleganckie buty, a ja cały dzień biegłam z farbą na włosach, henną na brwiach i maseczkami na twarzy. W końcu miało być wesele! Impreza odbywała się na naszym ogromnym izmirskim osiedlu, więc dojechaliśmy na nią tramwajem, co również było ciekawym przeżyciem, bo byliśmy jedyni tak wystrojeni na ulicy. Jak później się okazało, również na weselu…

Wówczas nie miałam jeszcze takiej wiedzy jak teraz. Nie miałam pojęcia, że tureckie wesela dzielą się na dwa rodzaje, te ekskluzywne w restauracjach, najlepiej z widokiem na morze, z jedzeniem, a czasem nawet alkoholem oraz tradycyjne z setkami gości, którym podaje się jedynie tort. Byłam nauczona, że impreza musi być piękna, bogata, stoły powinny uginać się od jedzenia, a wódka lać po łokciach. Bez tego nie ma zabawy. Tak myślałam, dlatego podróże kształcą, bo po tureckim weselu wiem, że dobrą imprezę tworzą dobrzy goście.

Całą ekipą poszliśmy na tureckie wesele

Weszłam na salę i zobaczyłam puste stoły

Wesele odbywało się w osiedlowej sali bankietowej, która przypominała nasze polskie sale na bale karnawałowe. Na stołach dominowały dwa kolory: biały i różowy, choć oprócz dekoracji były na nich jedynie suche ciastka. Suche, słone, tureckie ciastka. Pomyślałam, że to może jakaś przystawka. Byłam wręcz pewna, że impreza się rozkręci, bo nie mieliśmy nawet żadnych nakryć, szklanek, sztućców czy talerzy. Usiedliśmy więc i czekaliśmy.

Weselna moda

Na parę młodą przyszło nam czekać godzinę, więc miałam wiele czasu, aby przyjrzeć się gościom weselnym, których wciąż przybywało. Zaprezentowali całą gamę kreacji z przełomu dwóch wieków. Nie mam pojęcia, na jakiej zasadzie działał klucz dobierania ubioru, ale jedne kobiety były wystrojone w eleganckie długie suknie, ufryzowane i wymalowane u kosmetyczki, a drugie wyglądały, jakby weszły na salę przez przypadek. Goście odziani byli w dżinsy, koszulki, niektórzy mieli nawet bluzy, a ci skrajni przyszli w dresach. Tej nocy szczęka opadała mi wielokrotnie.

Na tureckim weselu

Podczas godzinnego oczekiwania, weselników zabawiał fotograf, który podchodził do każdego stolika, proponował zdjęcie, ale wcześniej ustawiał cały kadr. W Turcji nie ma samowoli, na weselu objawił się turecki Marcin Tyszka, który doskonale wiedział, jak mamy wyjść na zdjęciu. Nasze zdanie się kompletnie nie liczyło.

Jak się później okazało, zdjęcia były wywoływane na miejscu. Ów fotograf przygotował całą wystawę, którą mógł podziwiać każdy z gości. Co więcej, każdy mógł nabyć zdjęcie, również z nami. Na szczęście, nie przypadliśmy nikomu do gustu i to ja zdobyłam odbitkę z naszą ekipą, za jedyne pięć złotych. Mieszkając w Turcji, zaczęłam się przyzwyczajać do wywoływanych zdjęć, w końcu w Kapadocji krąży paparazzi, który drukuje zdjęcia z naszymi twarzami na… talerzach.

Panna młoda zawsze spóźniona

Wreszcie doczekałam się punktu kulminacyjnego, w sali zjawiła się para młoda! Po prostu weszli. Nie było żadnego przywitania, tłuczenia kieliszków, przenoszenia przez próg czy dzielenia chlebem. Para młoda od razu przeszła do rzeczy, czyli pierwszego tańca. Bez zbędnych szaleństw i układów tanecznych, wtuleni, bujali się w rytm muzyki. Widziałam ich pierwszy raz w życiu, a miałam łzy w oczach.

Wejście pary młodej

Zdawało się, że nie wyglądali na zachwyconych, ale jak się później dowiedziałam, to było drugie z trzech wesel, które ich czekało. Jak to możliwe? Mając dużą rodzinę, organizowali wesela w Stambule, Ankarze i Izmirze. Może to i lepiej, bo w samym Izmirze było ponad 200 gości!

Po pierwszym tańcu przyszedł czas na zabawę. DJ odpalił głośną muzykę, a wtórował mu bębniarz, który rozkręcał towarzystwo. Rozpoczęły się dzikie tańce do tureckiej muzyki, które opierają się na rzucaniu ramionami i klatką piersiową, pstrykaniem palcami i klaskaniem.

Ku mojemu zdziwieniu, dostaliśmy małe podarunki, składające się na: opakowanie orzeszków oraz mini hennę w wersji męskiej i damskiej.

Tureckie oczepiny

Na weselu odbyły się oczepiny, które miały w sobie elementy z nocy henny. Po pierwsze, panna młoda przebrała się w inną suknię, na którą nałożyła różowy płaszcz. Następnie zasiadła na środku sali, a wokół niej zebrały się kobiety, które tańczyły, trzymając wianki, dawały jej prezenty i malowały wnętrze dłoni henną. Było głośno i kolorowo, działo się tyle, że nie wiedziałam, gdzie patrzeć! Później to panna młoda zaczęła tańczyć wokół męża, a na koniec swojego pokazu rozbiła gliniany dzbanek, który cały czas trzymała w rękach. Muszę tu dodać, że to był jedyny moment, w którym para młoda usiadła, bo przez cały wieczór świeżo upieczone małżeństwo szalało na parkiecie.

Tureckie oczepiny

Złoto na agrafce

Według tradycji tureckiej, jako weselny prezent powinno wręczać się złoto. Dowiedziałam się o tym dopiero rok później, gdy sama szukałam upominku dla innej pary młodej (niestety na wesele nie dotarłam). Niemniej, prezentów nie wręcza się od razu po wejściu na salę, nie ma też słynnych kopert. W Turcji para młoda ubiera specjalne „szale”, do których przywiesza się złote upominki, które kupuje się wraz z agrafką. Prócz złota można wręczyć młodym pieniądze, najlepiej w innej walucie. Ku mojemu zaskoczeniu, na około 200 zebranych gości, z prezentem podeszło jedynie 10.

Po wręczeniu prezentów, na sali zrobił się szum. Wszyscy usiedli przy stołach, a kelnerzy rozwozili nam napoje. Do wyboru fanta, cola lub sprite, puszka na osobę. Po napojeniu goście mieli jeszcze więcej siły na dzikie swawole, DJ zaprosił wszystkich na parkiet. Panna młoda otoczona wianuszkiem kobiet wywijających w rytm tureckich hitów wiła się na środku parkietu, pstrykając palcami. Co ciekawe, nie zauważyłam, aby ktoś tańczył w parze, żaden z mężczyzn nie zaprosił też do tańca panny młodej. Wszyscy bawili się w kółku, którego gwiazdą była oczywiście piękna świeżo upieczona żona. Wtem nastąpił przełom. Wszyscy nagle rozbiegli się do stołów, my zszokowani poszliśmy ich śladem…

Na tureckim weselu

Gwóźdź programu? Wielki biały tort

Okazało się, że nadeszła pora na gwóźdź programu! O godzinie 22 przywieziono tort. Wówczas przestałam się łudzić, że dostaniemy coś do jedzenia, zrozumiałam, że tort jest głównym i jedynym posiłkiem, jaki zjemy na tym weselu. Usiedliśmy przy stole i czekaliśmy na rozwój wydarzeń. Najpierw odbyło się oficjalne krojenie tortu przez parę młodą — to jeden z nielicznych akcentów, które przypominały polskie wesele. Mąż poczęstował żonę kawałkiem ciasta, wszyscy im wywatowali, po czym tort został wywieziony z sali.

Byłam przerażona. Naprawdę zrobiłam się głodna, nie miałam pojęcia, że na tureckich weselach (tego typu) nie ma jedzenia, więc liczyłam chociaż na kawałek ciasta. Kamień spadł mi z serca, gdy 10 minut później kelnerzy wrócili z tortem, tym razem pokrojonym i rozłożonym na papierowych talerzykach. Impreza zatrzymała się na pół godziny, a goście delektowali się białym ciastem, które w niczym nie przypominało tortów, jakie znamy z Polski. Tureckie wypieki są o wiele słodsze, cięższe, po prostu inne.

Tort weselny
Tort weselny

Nagle oczy wszystkich gości skupiły się na mnie. Z przerażeniem spojrzałam za siebie, myślałam, że zrobiłam coś złego… Okazało się, że tuż nad moją głową wyświetlono prezentację ukazującą zdjęcia jeszcze młodszych państwa młodych. Kolejny raz kamień spał mi z serca.

Słynni goście z zagranicy

Gdy już wszyscy się najedli, obejrzeli film z młodości i uronili łzy wzruszenia, impreza wróciła na właściwe tory, a DJ kolejny raz zaprosił gości na parkiet. Nagle panna młoda zawołała mojego kolegę, z którym przybyliśmy na wesele. Okazało się, że chciałaby, abyśmy całą ekipą zatańczyli z nią i jej rodziną na parkiecie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby wodzirej nie wywołał nas przez mikrofon, a oczy wszystkich gości nie skierowały się w naszą stronę. Takie akcje mnie przerażają, bo po pierwsze nie umiem tańczyć, po drugie, to było wesele, a ja byłam kompletnie trzeźwa, w dodatku muzyka była tradycyjna, odgrywana przez bębniarza. Najgorsze było jednak to, że wszyscy się na nas patrzyli. 200 par oczu.

Tańce na tureckim weselu

Nie mogłam jednak odmówić. Pełna obaw poszłam na parkiet prowadzona przez kolegów. Na początku stresowałam się jak przed maturą. Trafiłam do koła, w którym wszyscy trzymali się za małe palce, chodząc po trzy kroki do przodu i jeden do tyłu. Po chwili i ja się rozkręciłam, zrozumiałam tureckie ruchy i zaczęłam się bawić. Robiłam to, co wszyscy, rzucałam ramionami, klaskałam i pstrykałam palcami. Być może nie szalałam jak Turcy i Pakistańczycy, ale też nie stałam sparaliżowana na środku sali. Bawiłam się na tureckim weselu!

Gdy Polacy się rozkręcają, Turcy kończą imprezę

Oczywiście, gdy już się rozkręciłam, DJ ogłosił koniec imprezy. Wiecie, która była godzina? 23. Dwudziesta trzecia i koniec wesela! To był dla mnie kolejny i chyba największy szok, jaki przeżyłam tego wieczoru. Wszystko odbyło się tak szybko, że poczułam, jakbym przewijała kasetę VHS. Taniec, prezenty, taniec, tort.

Nagle goście się zebrali i zaczęli opuszczać salę. Na odchodne dostaliśmy pudełka z henną oraz paczki z orzeszkami. To właśnie wtedy dowiedziałam się, że parę czeka kolejne wesele, tydzień później w Ankarze. Dosłownie podnosiłam szczękę z podłogi.

Tureckie wesele okazało się czterogodzinną imprezą z dzikimi tańcami, zwieńczoną kawałkiem tortu i malutkim prezentem. Być może w Turcji wcale nie chodzi i wspólne biesiadowanie do białego rana. Już na pewno nie przy wódce. Tutaj bardziej liczy się obecność, a trzeba przyznać, że wszystkie stoły były zajęte. To wesele diametralnie różniło się od tych, jakie znam z Polski, ale ogromnie cieszę się, że mogłam wziąć w nim udział, bo będę je wspominać do końca życia.

Co ciekawe, trzy lata po nim, ślub brała Turczynka, która towarzyszyła naszej ekipie. Na naszej wspólnej imprezie obiecała mi, że zaprosi mnie na swoje wesele, które będzie „normalne”, z jedzeniem. Wyobraźcie sobie, że naprawdę mnie zaprosiła! Niestety było już za późno i wówczas nie mogłam dolecieć do Izmiru, niemniej, jakaś część mnie była na tym ślubie. W Turcji jest bowiem tradycja, wedle której młodzi wypisują długopisem imiona panien i kawalerów na podeszwie buta. Tuż po weselu dostałam zdjęcie podeszwy, na którym znalazło się moje imię! Było mi tak miło, bo od naszego szalonego wesela minęły lata…

Po tureckim weselu poszłam na… kebaba

Tamtej kwietniowej nocy przeżyłam jeszcze jeden szok. Zresztą dziwiłam się tyle razy, że pewnie przez to mieszkanie w Turcji mam zmarszczki na czole… Niemniej, umieraliśmy z głodu. Nikt z nas nie przygotował się na to, że na weselu nie będzie nic do jedzenia. Pojechaliśmy więc na kebaba, aby nasycić nasze wykończone organizmy. Siedząc w restauracji kolejny raz opadła mi szczęka. Obok nas, do knajpy weszła inna para młoda, która przyszła tu prosto z wesela! Ona w białej sukni z welonem, on w garniturze, w jednej ręce trzymał akt ślubu, a w drugiej donera.

Nasze wyjście przeciągnęło się do 3 nad ranem, więc wróciłam do domu o świcie, jak z prawdziwego wesela. Dziś mogę się tylko z tego śmiać, ale tamtej nocy co chwilę dziwiłam się jak dziecko. To była przełomowa noc, która pozwoliła mi odkryć kawałek tureckiej kultury.

**

Wesele odbyło się w kwietniu 2018 roku w Izmirze. Relację pod wielkim wrażeniem spisałam następnego dnia, siedząc nad morzem pod naszym blokiem.

Tagi: , , , , , ,