„Niewątpliwie Antalya jest najpiękniejszym miejscem na świecie” – stwierdził niegdyś Mustafa Kemal Atatürk, ojciec Turków. Trudno się z nim nie zgodzić! Antalya, perła Riwiery Tureckiej, to najpiękniejsze plaże, góry Taurus i solidna lekcja historii, którą można poznać, zwiedzając Kaleiçi. Kraina tysiąca i jednej nocy znajduje się tylko trzy godziny samolotem od Polski, a ja kolejny raz miałam okazję ją odwiedzić.

Tym razem postawiłam na nowości. Góry w Kemer, lekcje golfa w Belek, czy rejsy statkiem po Antalyi, to tylko niektóre z atrakcji, jakich spróbowałam, będąc na Riwierze.

Antalya – perła Riwiery Tureckiej

Każdy w niej ląduje, ale nie każdy ją zwiedza. A szkoda… Niekwestionowana perła Riwiery Tureckiej, stolica regionu, przyciągająca miliony turystów, którzy wylatują urzeczeni jej pięknem. Ostre szczyty gór Taurus, które okala Morze Śródziemne, długie, szerokie plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste, mekka obcokrajowców, czyli tureckie sklepy i bazary, a co najważniejsze – architektura i zabytki.

Antalya, leżąca w starożytnej krainie Pamfilia, zawdzięcza swoją nazwę (wówczas Attalia) i urok królowi Pergamonu Attalosowi II, który założył miasto w 150 r. p.n.e. Po śmierci ostatniego pergameńskiego władcy, w 133 r. p.n.e. Antalya przeszła w ręce Rzymian, którzy sprawili, że miasto rozkwitło. W VII w. n.e. Attalia ucierpiała na skutek najazdów arabskich, co nie przeszkodziło w rozwoju handlu w tym rejonie. Antalya wielokrotnie zmieniała władców, zajmowali ją Turcy seldżuccy, Bizantyjczycy i Włosi. Ostatecznie w 1423 roku sułtan Murad II włączył miasto do Turcji Osmańskiej.

Kaleiçi – najpiękniejsza starówka w Turcji

Niegdyś Antalya była moim poniedziałkowym biurem. Przez cały sezon rozpoczynałam tydzień od transferu z Alanyi do Antalyi, odbierając po drodze turystów, którzy nie mieli pojęcia, że od tego dnia będą wspominać to miasto już zawsze. Dziś, cztery lata później, nadal nie wyobrażam sobie wyjazdu na Riwierę bez odwiedzenia jej stolicy. Kocham spacerować po rozżarzonych chodnikach Antalyi, czuć bryzę znad morza i zachwycać się widokami. Pamiętam swoją pierwszą wycieczkę, usłyszałam wówczas, że dziś zobaczę najpiękniejszą starówkę w Turcji. Wiele razy słyszałam, że coś jest największe, najstarsze i najpiękniejsze, więc nie brałam tego na poważnie, jednak gdy już stanęłam na balkonie tuż obok pomnika Ataturka, oniemiałam. Moim oczom ukazało się błękitne morze, którego fale przecinało słońce, za nim ogromne szczyty gór, a gdy spojrzałam niżej – owa starówka, która naprawdę okazała się tą najpiękniejszą. Zapragnęłam zejść na Kaleiçi, czyli stare miasto, zgubić się w jego labiryncie, targować ze sprzedawcami, słuchać ezanu i gasić pragnienie świeżo wyciskanym sokiem z pomarańczy. W końcu ten soczysty owoc jest symbolem tego miasta.

Wycieczka utartym szlakiem

Przez lata wyrobiłam sobie stałą trasę, którą zwiedzam Antalyę. Idąc z centrum na starówkę, mijam Minaret Yivli , czyli żłobiony minaret z 1230 roku, który jest znakiem rozpoznawczym malowanym na każdym magnesie.Podążam dalej wzdłuż torów tramwajowych, widzę wieżę zegarową (za wieżą znajduje się jedno z wejść na Kaleici, a przed nią główny deptak z ogromem sklepów, bazarem i galerią handlową), a kawałek dalej ulicę parasolkową. Docieram do najpiękniejszego zabytku w Antalyi – bramy Hadriana, wybudowanej w II w. n.e. na cześć rzymskiego cesarza, który odwiedził miasto w 130 r. Obiekt, który podziwiamy w XXI wieku, niegdyś był o wiele wyższy, ale zważając na to, że stoi już prawie dwa tysiące lat, nadal jest imponujący! Brama jest wykonana z białego marmuru, natomiast mury, które do niej przylegają, pamiętają różne epoki od hellenistycznej do osmańskiej. Przechodząc pod łukami, trafia się do innego świata. Z jednej strony gwar, przejeżdżające tramwaje, trąbiące klaksony, zabiegani turyści, nowoczesne sklepy, natomiast z drugiej… Cofamy się w czasie, aby podziwiać wille z czasów Imperium Osmańskiego. Domy są odrestaurowane, świeżo wymalowane i kolorowe, jak z kreskówki.

Turcy cały czas dopracowują Kaleiçi do perfekcji, a ja za każdym razem znajduję na starówce coś nowego. Tym razem trafiłam do magicznego ogrodu ukrytego w połowie drogi od bramy Hadriana do wieży Hıdırlık. Ruin Adalia to hotel, restauracja i podziemne muzeum zagospodarowane w kompleksie powstałym z połączenia pięciu domów osmańskich z XIX wieku. Na samym środku Kaleiçi stworzono perełkę zarówno architektoniczną, jak i historyczną.Znalazłam ukojenie w barze, skosztowałam soku ze świeżo wyciśniętych pomarańczy, zwiedziłam muzeum i byłam gotowa na dalszy spacer. Jak zwykle zajrzałam do ulubionego sklepu z tureckimi dywanami, gdzie co roku obiecuję właścicielowi, że kiedyś jeden kupię. Im bliżej portu, tym bardziej włosko robi się w Antalyi. Po drodze mijam restaurację La Gazetta i moją ulubioną różową willę, stojącą naprzeciwko meczetu ze złamanym minaretem. Przechodzę wzdłuż restauracji z irlandzką kuchnią i docieram do punktu, z którego rozpościera się widok na klify. Tradycyjnie się nim napawam, popijając czaj i uciekam dalej, do starego portu pamiętającego czasy władania Rzymian. Pora wypróbować coś nowego, więc pierwszy raz weszłam na pokład miejscowego statku i udałam się w godzinny rejs wzdłuż wybrzeży Antalyi, aby zobaczyć miasto w pełnej krasie.

Antalya czy Italia?

Wpływając do portu, wita mnie ezan, nawoływanie do modlitwy, które rozbrzmiewa z meczetu Iskele, w którym niegdyś modlili się rybacy.Skoro spędziłam ten dzień na podziwianiu Antalyi na wodzie, zamiast kebaba, stawiam na rybę. Najlepszą podają podobno w restauracji Arma znajdującej się nad portem. Nie mam pojęcia, jak mogłam o niej wcześniej nie słyszeć! Pomijając kwestie kulinarne, bo ryba była wyborna, najbardziej podoba mi się widok rozciągający się z tarasu restauracji. Przy wejściu widać port i Kaleici, a jedząc, obserwowałam strome klify i góry Taurus. Siedząc w białej knajpie, jedząc rybę i napawając się krajobrazami, przez chwilę poczułam się jak na włoskich wakacjach! 

Woda chłodna przez cały rok

Będąc w Antalyi, nie przepuszczam odwiedzin na jednej z najpiękniejszych plaż Riwiery Tureckiej. Trzykilometrowa kamienista Konyaaltı oczaruje nawet najwytrwalszych podróżników, którzy w życiu widzieli już wiele. Aby do niej dotrzeć, wystarczy wsiąść w tramwaj na głównym deptaku, przystankiem końcowym nie trzeba się przejmować, plaża jest na końcu trasy. Każdy, ale to każdy zachwyca się widząc ją pierwszy raz. Punkt widokowy jest na tyle wysoko, że Konyaaltı widać jak na dłoni.

Pozostaje jeszcze do niej dotrzeć. Są dwie opcje, albo idąc w dół serpentyną dla samochodów, albo zjeżdżając windą, która ukryta jest w parku. Woda w Antalyi jest o wiele zimniejsza niż w Alanyi, ale widoki z morza to wynagradzają. Godzinami rzucam się w fale, podziwiając otaczające mnie góry Taurus. Jeszcze nie wiem, że w Kemer, które jest moim kolejnym celem, góry będą jeszcze bliżej!

Kemer zielona oaza na gorącej Riwierze

O urokach Kemer słyszałam od lat. Oddalone o 40 kilometrów na zachód od Antalyi przyciąga naturą, która jest na wyciągnięcie ręki. Turyści polecali mi to miejsce wielokrotnie i choć Turcja słynie różnorodności przyrody, ta w Kemer powala na kolana. Moja przewodniczka, rdzenna stambułka, od 10 lat mieszkająca w Antalyi, każdego roku zabiera rodzinę właśnie tam, chcąc spędzić wakacje wśród zieleni — a to najlepsza reklama.

Do Kemer dotarłam burzowej nocy, gdy pioruny trzaskały raz w morze, raz w góry. Aby poznać jego prawdziwe oblicze, musiałam poczekać do rana. Z pewną dozą niepewności odsunęłam zasłony i zamarłam. Moim oczom ukazał się obrazek wyjęty z filmów przyrodniczych. Zamiast palm, pod moim balkonem roiło się od drzew iglastych, za nimi falowało morze, otoczone górami Taurus. W sekundę zrozumiałam fenomen tego miejsca.Przez kolejne dni zauroczona krajobrazem, dzielnie wstawałam na wschód słońca, aby witać dzień otoczona morzem zieleni. Byłam tylko ja, góry i słońce, które wyłaniało się z morza, aby po chwili rozgrzać się do czerwoności. To była loża VIP na spektaklu wyreżyserowanym przez naturę. Tylko dla mnie, bo reszta gości hotelowych słodko spała.

Tahtalı. Z morza do chmur

Gdy rano witałam wschodzące słońce nad Kemer, nawet nie przyszło mi do głowy, że godzinę później znajdę się na mrozie…

Pojechaliśmy w góry, a dokładnie do Parku Narodowego Beydağları, którego główną atrakcją jest kolejka górska Olympus. „Z morza do chmur”, to hasło przewodnie czerwonego telefirika, który od 16 lat wciąga turystów na 2365-metrowe Tahtalı. W zaledwie 10 minut przewozi 80 osób na szczyt. Wsiadając do kolejki, nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, co nas czeka na górze.

Przez kilka minut widzieliśmy zielone Kemer i okalające je morze i góry. W kolejce panował gwar, jedni ekscytowali się widokami, a drudzy z przerażeniem doglądali mety tej wycieczki. Przy pierwszym słupie zrobiło się gorąco, kolejka zadygotała nad przepaścią, a turyści zaczęli kwiczeć ze strachu. Tylko kierującej teleferikiem Turczynce było do śmiechu, przecież przemierza tę trasę kilka razy dziennie… Z każdą minutą byliśmy wyżej i wyżej, oddalając się od słońca, zieleni i ciepła.

Nagle świat zniknął nam z oczu – okryte słońcem morze zastąpiło niebo. Wszyscy zamarli, doszło do nas, że kolejka naprawdę prowadzi z morza do chmur. Nastąpiła zmiana tematu rozmów, turyści, w szczególności ci z Izraela zamartwiali się, czy nie zmarzną na szczycie. W mgnieniu oka przenieśliśmy się z ciepłego Kemer, na turecki Kasprowy.Aby dostać się na sam szczyt, należy pokonać trzy piętra. Wychodząc na zewnątrz, doznaje się szoku. Widoczność? Zerowa. Ukryte za chmurami słońce wypalało nam oczy, więc tylko staliśmy i przyzwyczajaliśmy się do nowych warunków. Wszystko dookoła pokryte było grubą warstwą śniegu i lodu. Przecierałam piekące oczy ze zdumienia i wciąż nie mogłam uwierzyć w to, że jestem na Riwierze Tureckiej. Góra Tahtalı jest dla mnie atrakcją numer jeden w Kemer. Czymś, co trzeba wpisać na listę „to muszę zobaczyć”. To, co czuje się na szczycie, jest niesamowite. I choć z góry nie było nam dane nic zobaczyć, miałam satysfakcję z tego, że naprawdę wylądowałam w chmurach. Jeszcze większą satysfakcję mieli Izraelczycy, którzy oszaleli na widok śniegu. Pierwszy raz w życiu zaznali prawdziwej zimy. I to w Turcji. W jednym z najcieplejszych miejsc w Turcji!

Jak na golfa, to do Belek

40 kilometrów na wschód od centrum Antalyi leży Belek. Mała miejscowość słynąca z najlepszych i najdroższych hoteli w Turcji. Uwielbiana przez gwiazdy, zarówno polskie, jak i światowe. Luksusowe resorty nie są jednak jedyną atrakcją Belek, które słynie z wyśmienitych warunków do uprawiania sportu. Hektary idealnie wystrzyżonej zielonej trawy, pola otoczone palmami, bliskość do lotniska w Antalyi, a co najważniejsze — 300 dni słonecznych w roku sprawiają, że Belek jest perełką na golfowej mapie świata. W tym roku i ja miałam okazję spróbować swoich sił w tym ekskluzywnym sporcie.

Lekcja z mistrzem

Na myśl o lekcji gry w golfa nie skakałam z radości, obawiałam się, że ani razu nie trafię w piłkę i będę odliczać minuty do końca szkolenia. Okazało się, że trener – Uğur Dinler, wyborny golfista z 30-letnim doświadczeniem, mistrz Turcji i gwiazda klubu Cornelia nauczył grać nawet mnie.

Pierwsza uderzona piłka wiązała się z euforią, a słowo „harika” (tr. wspaniale) wymawiane za każdym razem przez trenera sprawiało, że unosiłam się nad polami. Nie mam pojęcia, kiedy minęła godzina lekcji, wybiłam dziesiątki piłek, a golf pochłonął mnie bez reszty. Zrozumiałam fenomen tego sportu, który działa jak terapia.

Jeżdżąc do Antalyi, mnóstwo razy mijałam słynne Belek, ekskluzywne hotele i wakacyjną oazę Lewandowskich, ale dopiero w tym roku wreszcie miałam okazję choć na chwilę wejść do tego świata.

*Ceny lekcji indywidualnych wahają się 150 do 300 zł.

Odwiedź Riwierę Turecką

Stolicą i perłą Riwiery Tureckiej jest Antalya, najlepsza baza wypadowa do zwiedzania tureckiego wybrzeża. 70 kilometrów na wschód od stolicy Riwiery znajdziecie perły historii – starożytny teatr w Aspendos i uroczą mieścinę ze świątynią Apollina, czyli Side.60 kilometrów dalej leży najpopularniejszy turecki kurort – Alanya. Idealnie usytuowana, otoczona górami Taurus i wybrzeżem Morza Śródziemnego. Alanya, to jedna z najpiękniejszych plaż w Turcji, górskie rzeki, kaniony, jaskinie i wzgórze Kale z ruinami zamku. Butiki i bazary, meczety oraz kluby nocne. Spory port i dziesiątki kilometrów tras pieszych. Co roku ściąga tysiące turystów, którzy już dawno dostrzegli jej wakacyjny potencjał.

**

Miło było wrócić na chwilę na Riwierę. Niegdyś mój dom, dziś miejsce, które stale nie przestaje mnie zaskakiwać. Byłam tu tyle razy, a wciąż znajduję coś nowego. Tegoroczne odkrycia, to Kemer z górą Tahtali i zielone Belek, do którego na pewno wrócę szlifować swój golfowy potencjał.

[Zaproszenie GoTurkiye]

Tagi: , , , , , , ,